Pinscher Irklarının Özellikleri

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Pinscherlar 14.yy da Schnauzerlar ile birlikte Almanya da ortaya çıkmıştır. Pinscherlar dik duruşlu, dik kulaklara sahip genellikle koyu renklerde olan bir köpek ırkıdır. FCI ve AKC de farklı gruplarda bulunurlar. FCI da grup 2 de yer alırken AKC de küçük vücut yapılıları “toy group” da bulunurken büyük vücut yapısına sahip olanları “working group” da bulunur.

Minyatür Pinscher kısa boylu ve küçük olmasına karşın Doberman Pinscher büyük ve iri yapılı köpeklerdir. Zaten büyük yapılılar ile küçük yapılılar aynı kökenden gelmemektedir. Büyük yapılılar Rottweiler ve Alman Çoban Köpeğinden köken alırken, küçük yapılılar ise Britanya adlarındaki Teriyer ırklarından köken almaktadırlar.

Küçük yapılı Pinscherlar ilk zamanlar iyi birer fare yakalayıcı oldukları için insanlar tarafından çok tercih edilmiştir.  Büyük yapılılar ise çiftliklerde bekçi köpeği olarak görev yapmak için yetiştirilmiştir. Küçük yapılı Pinscherlar ev ortamına iyi uyum sağlayabildiği için günümüzde genellikle iyi bir ev arkadaşı olarak görülmektedir. Büyük Pinscherlar da ev ortamına iyi uyum sağlarlar fakat günlük spor yapmaları gerekir ve büyük yapılı oldukları için ev onlara biraz küçük gelebilir bundan dolayı daha çok bahçesi olan evlerde bekçi köpeği olarak tercih edilirler.

Bütün Pinscher ırkları oldukça, aktif havlamayı seven ve oldukça sağdık köpeklerdir bu özellikler göz önüne alınarak sahiplenilmelidirler.