Minyatür Pinscher

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Minyatür Pinscher kısa ismiyle “min pin” büyük bir köpeğin küçük bir bedene sığdırılmış halidir. Onlar enerjik, eğlenceli ve zeki köpeklerdir ayrıca öyle görünse de Doberman Pinscher ırkının küçük hali değildir.

Minyatür Pinscher Tarihi Ve Kökeni

Minyatür Pinscher ‘ın kökeni Almanya dır ve  birkaç yüzyıl öncesine kadar uzanır, küçük bir Doberman Pinscher gibi görünse de hiçbir ilişkisi yoktur. Minyatür Pinscher aslında Doberman Pinscher a göre daha eski bir tarihe sahiptir. Minyatüre Pinscher geliştirilirken birçok köpek ırkı kullanılmıştır bunların içinde İtalyan Tazısı, Alman Pinscher ve Dachshund vardır. Aslında ahırda sıçan avı yapması için geliştirilmiştir.

Minyatür Pinscherların popülaritesi Almanya da 1800 lerin sonu 1900 lerin başında başladı.  1920 de Minyatür Pinscher Amerika ya götürüldü. 1925 yılında ise AKC tarafından resmi olarak tanındı.

Görünüş Ve Boyutu

Minyatür Pinscher, Doberman Pinscher ‘ın küçük bir versiyonu gibi görünen bir köpek ırkıdır ama aslında kökenleri farklıdır sadece görünüş olarak benzer. Burun yapısı uzun ve diktir ayrıca kulaklar dik durur. Kuyrukları normal boyutlardadır ve sürekli yukarıda durur. Patileri küçüktür hatta kedi patilerine benzer. Tüyleri kısa ve parlaktır rengi ise kırmızı, siyahi, kahverengi veya çikolata rengi olabilir.

Yetişkin bir Minyatür Pinscher ‘ın omuzlarının yerden yüksekliği 25-30 cm arasındadır ağırlığı ise 3,5-4,5 kg arasında olur.

Kişilik

Minyatür Pinscherlar canlı ve akıllı köpeklerdir. Onlar oyucu ve korkusuz köpeklerdir fakat bazen dik kafalı olabilirler. Havlamaya eğilimi çok fazladır özellikle yabancı kişilere karşı bu durum daha fazladır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Minyatür Pinscher apartman ve sakinleri için iyi bir köpek ırkıdır. Oldukça aktiflerdir fakat gezmeleri için büyük bir alana ihtiyaçları yoktur dışarıda gezdirilirken tasma takılmalıdır. Eğer tasmasız dolaştırılırsa uzaklaşabilir ve kaybolabilir.

Minyatür Pinscherlar onları isteyen ve seven ailelere heyecanlı bir üye olarak katılacak ve onlarla ile oynamak isteyecektir. Minyatür Pinscherlar ailesini korur ve bekçilik yapar hatta fazlaca benimserler. Küçüklükten itibaren iyi sosyalleştirilmesi gerekir aksi takdirde yabancılara karşı saldırgan olabilirler.

Minyatür Pinscher Eğitim

Minyatür Pinscherlar zeki köpeklerdir ve sabırlı bir şekilde eğitim verildiğinde kolay bir şekilde öğrenirler. Bazıları eğitime itaat etmeye bilir inatçı olabilirler bu baskınlık problemidir.

Özel İlgi Ve Bakım

Minyatür Pinscher yalnız bırakılmayı pek sevmez. Yalnız başına bırakıldığında bu akıllı köpekler bunalıma girip etrafa ve kendine zarar verebilir. Tüyleri kısa olduğundan soğuktan korunmalıdırlar.