Lepistes Balığı

Balık Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Lepistes ya da İngilizce adıyla guppy, canlı doğuran akvaryum balıklarının bulunduğu Poeciliidae familyasında yer alır. Binominal yani ikili bilimsel adlandırması Poecilia reticulata dır. Tropikal bölge canlısıdır. Barışçıl bir balık ırkıdır bundan dolayı diğer balıklarla kavga etmezler ve bakımı kolaydır. Bakımı kolay olan Lepistes balığı ilk defa balık bakacak kişilere tavsiye edilir.

Kökeni

Lepistes Balığının anayurdu Güney Amerika’dır . Tam olarak Venezuela, Trinidad, Barbados, Kuzey Brezilya, Guyana ve Karayip adaları çevresinde yaşarlar.

Görünüş Ve Boyutları

Bakımı kolay olan Lepistes balıkları birçok akvaryum sever tarafından çiftleştirilip seleksiyona tabi tutulmuştur bundan dolayı birçok renk ve kuyruk tipine sahiptir. IFGA tarafından farklı görünüşe sahip bu balıklar sınıflandırılmış ve bir standart getirilmiştir.

Lepistes Balığı Bakım

Lepistes balığının yaşam alanı Amazon nehri ve Karayiplerdir bundan dolayı taze ve hafif tuzlu suda yaşarlar. Lepistes balıklarının yaşadığı tankın pH değeri 6,8-7,8 arasındadır. Bunun yanında su sertliği GH ise 8-12 olmalıdır.

Tropikal bölgede yaşayan Lepistes balığı sürekli sıcak ve sabit bir su sıcaklığı ister ideal su sıcaklığı genel olarak 10-29 °C arasındadır. Yavrular için bu sıcaklık 25,6 °C, gençler için 24,4 °C ve yetişkinler için ise 23,3 °C idealdir.

Normalde otçul bir balıktır fakat akvaryumda her türlü yemi kabul ederler bundan dolayı bakımı basittir.

Lepistes Balığı Üreme

Lepistes balığı canlı doğuran yani yumurta yerine yetişkin yavru doğuran bir balıktır. Bu balıklar doğduktan 2 ila 4 ay arasında yetişkin hale gelir üremeye başlarlar. Erkek Lepistes balıklarında cinsel istek oldukça fazladır bir aylıkken cinsel davranışlar başlar ve çiftleşebilir. Ayrıca libidosu yüksek erkek Lepistes balıkları sürekli dişileri kovalar bundan dolayı her erkeğe ne az iki katı olacak şekilde dişi verilmelidir aksi takdirde fazla yorgunluktan dişi balıklar hayatını kaybeder.

Lepistes Balığı Cinsiyet Ayırımı

Bütün canlı doğuran balıklarda olduğu gibi erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bu yapı yoktur.