Köpeklerde Hızlı Yeme Sorunu Nasıl Çözülür

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Köpeklerde Hızlı Yemenin Zararları

Çoğu köpek yemek yemeyi sever, fakat yemek yerken aç bir kurt gibi davrananlar için bu durum problemlere yol açabilir.

Hızlı mama yeme, yavaş yemeye göre hava yutma eğilimini attırır; hava yutma gastirik dilatasyon riskini tetikler ve özellikle büyük ırklarda bu durum daha fazla görülür.

Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki hızlı yemek yeme ile Tip-2 diyabet arasında pozitif bir ilişki var.

Köpeklerde Hızlı Yeme Sorunu Çözümü

Problemi çözmenin ilk adımı köpeğiniz neden hızlı yediğini bulmanızdan geçiyor

  • Aç kurt gibi mi davranıyor? Eğer yemeğini günde 1 öğün şeklinde veriyorsanız 2 ya da 4 öğüne ayırarak daha küçük aralıklarla vermeyi deneyin.
  • Köpeğinizi yüksek derece kalori/ besin oranına sahip besinlerle mi besliyorsunuz? Bazı köpeklerde düşük kalori, yüksek lif oranına sahip mamalar yemeyi yavaşlatır.
  • Köpeğiniz yemek yerken rekabet duygusuna mı kapılıyor? Eğer birden fazla köpeğe sahipseniz ayrı odalarda beslemeyi deneyin çünkü aynı alanda beslemek rekabet duygusunu tetikleyip hızlı yemesine neden olabilir.

Eğer yukarıdaki basit çözümler işinize yaramadıysa veteriner hekime başvurmanız gerekiyor. Veteriner hekim bazı fiziksel testler ve bazı laboratuvar analizleri ile sorunun kaynağını bulmaya çalışacaktır eğer bir hastalık varsa aşırı yemek yemeyi tetikleyebilir.

Köpeğimizin hızlı mama yeme probleminin sadece bir davranış biçimi olduğuna kanaat getirdiysek o zaman yemek verme yöntemimizi değiştirmemiz gerekiyor. En basitinden köpeğinizin yemeğini yavaş yemesi içi mamayı dağıtmamız gerekiyor; mutfağa, oturma odasına ve diğer odalara yemeği parça parça koyuyoruz bu şekilde birkaç parçaya ayırarak yemek yerken zaman geçmesini sağlamış oluyoruz.

Eğer yemek yerken salyaları etrafa saçılıyor ve sağlık problemleri oluşturuyorsa köpekler için özel olarak tasarlanmış yavaş yeme mama kabı alarak problemi ortadan kaldırabiliriz.

Bazı köpekler yavaş yeme mama kabı kullanılsa bile hızlı yemeye devam eder böyle bir sorun ile karşılaştığımızda oyunlu mama kapları kullanmamız gerek. Oyunlu mama kapların da mamanın aşağıya düşmesi için bir tuşa basılması ya da bir bulmacanın çözülmesi gerekir. Bu şekilde yiyecek parça parça gelecek ve oyunlar ile arada zaman bırakılmış olacak.

Seçtiğimiz hangi yöntem olursa olsun amacımız köpeğimizin sağlığı için yavaş yemesini sağlamaktır onu hiç yememe gibi bir soruna itmemelidir bu yüzden yöntemler dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.