Köpeklerde Etanol Zehirlenmesi

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Etanol zehirlenmesi ağızdan veya deri yolu ile kimyasal olarak etanole maruz kalındığında görülür. Etanol zehirlenmesinde merkezi sinir sistemi görevini yerine getiremez, uyuşukluk ve bilinç kaybı diğer belirtilerindendir. Etanol vücuda girdiğinde sinir hücreleri özellikle kalpteki sinir hücrelerini etkiler bu nedenle etanol kalp krizine sebebiyet verebilir.

Etanol zehirlenmesi köpeklerde sık görülür ve nedeni ise boyalar, mürekkepler, dezenfektanlar, ağız gargaraları, boyalar, parfümler, ilaç, benzin ve bazı içecekler ile alınmasıdır.

Köpeklerde Etanol Zehirlenmesi Belirtileri

Etanol zehirlenmesi belirtileri alınan miktara oranla değişir. Açlık ve tokluk ise belirtilerin ortaya çıkma süresini belirler. Tok karnına alınırsa en fazla iki saatte, aç karnına alınırsa 15-20 dakika arasında belirtiler ortaya çıkar.

Diğer bir semptomu ise istemsiz olarak idrar yapmadır. Mayalanmış hamur etanol içerir ve köpekler hamuru sever dikkatli olunmalıdır. Az miktarda alındığında davranış değişiklikleri, refleks yavaşlaması ve hipotermi görülür. Çok miktarda alındığında ise depresyon, solunum ve kalp hızının yükselmesi, kan asit seviyesi artışı ve kalp krizi etkileri arasındadır. Hemen tedavi edilmezse ölüm ile sonuçlanabilir.

Etanol zehirlenmesinin başlangıç belirtileri antifreeze(Etilen Glikol) zehirlenmesine ile benzerlik gösterir.

Köpeklerde Etanol Zehirlenmesi Neden Olabilecek Durumlar

Etanol zehirlenmesi çeşitli gıdalar tüketerek olabilir. Köpeklerin bir yerlerden ulaşabileceği mayalanmış hamur ve çürük üzüm gibi fermante ürünler etanol zehirlenmesine yol açar. Diğer bir durum ise köpeklerin yanlışlıkla alkol içeren içecekleri tüketmesidir. Ayrıca alkol içeren kimyasallara deri yolu ile maruz kalındığında da görülebilir.

Bazı etanol zehirlenmesi vak’alarında köpeklerin sahiplerinin tükettikleri içkiyi yanlışlıklar içmesi de görülmüştür.

Köpeklerde Etanol Zehirlenmesi Teşhis

Etanol zehirlenmesinin kesin olarak teşhisinin konulabilmesi için veteriner hekim tarafından kan-etanol seviyesi testi veya kan pH seviyesi testi yapılır.

Köpeklerde Etanol Zehirlenmesi Tedavi

Uygun tedavi semptomlara göre değişir. Öncelikle damar içi olarak dehidrasyonu önleyici ve merkezi sinir sistemini düzenleyici ilaçlar verilir. Ayrıca alkol metabolizması inhibe edilmeye çalışır.

Nefes almakta zorluk çekiliyorsa maske ile hava verilerek ve nefes alma kolaylaştırılır. Eğer köpek kalp krizi geçiriyorsa kalp krizine müdahale edilir.