Köpeklerde Deri Problemleri

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Kuru ve donuk tüyler. Sürekli kaşınma ve dişleme. Bu durumlar deri problemlerinin genel belirtileridir. Köpeklerde deri problemleri oldukça yaygındır, veteriner hekimlere muayene için gelen her dört hayvandan biri deri problemi şikayeti ile gelmektedir.

Köpeklerde Sürekli Kaşınma

Sürekli kaşınma deri problemleri içinde sürekli kaşınma %40 lık payı oluşturur. En çok şikayet edilen durumdur. Kaşınma gecede olmak üzere devam eder köpeğin enerjisini bitirir ve ömrünü bitirir diyebiliriz. Kaşıntı ile gelişen yaralar ve tırnaktaki aşınmalar ikincil deri problemlerine de yok açar.

Köpeklerde Alerji

Kaşıntılar neden oluşur? Genellikle bunun sebebi alerji yani aşırı duyarlıktır. Bütün köpeklerde pire bulunabilir ve birkaç tane olmasının pek bir zararı bile yoktur ama bazı köpeklerde pire ısırıklarına karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu gerçekleşir bu reaksiyonun gerçekleşmesi için tek bir ısırık yeterlidir. Kaşıntı ve şişme belirtileri arasındadır. Tedavisi pirelerin tamamen ortadan kalkması ile sağlanır.

Çevresel alerji özellikle ilkbahar döneminde polenlerin etkisi ile görülür polenler vücuda temas ettiklerinde aşırı duyarlılık reaksiyonu başlatabilirler bunun nedeni vücudun poleni yabancı bir madde olarak görmesidir. Bu dönemde ilaçlar ile tedavi yapılır.

Yemek alerjisi en az şikayet edilen alerji durumudur fakat yine de karşılaşılabilir. Gıda alerjisi yem içindeki proteinlerin yabancı madde olarak görülmesi ile olur. Tedavi için hangi madde alerjiyi tetikliyorsa bulunup verilmemesi gerekir. Bunun için eleminasyonlu diyet uygulanır bu diyet veteriner hekim kontrolü altında uygulandıktan sonra tespit edilen madde bir daha verilmez. Ya da alerji yapmayan özel köpek mamaları tercih edilebilir.

Köpeklerde Kıl Dökülmesi

Kıllar sürekli az miktarda dökülebilir fakat bir yerde dökülüp bir daha çıkmıyorsa bir sorun var demektir. Kıl kaybının tam olarak teşhisi için veteriner hekim deri ve kıllardan örnek alıp mikroskop altında incelemesi gerekir

Köpeklerde kıl kaybı, cushing hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, tiroid hastalığı, demodex akarları gibi parazitlerden, çeşitli problemler kaynaklanır. Veteriner hekim tarafından dikkatli bir muayene ve geçirilen hastalıklara bakılarak hastalığın sebebi bulunur ve tedaviye başlanır.,

Köpeklerde Sönük Kıllar ve Yağ Asitlerini Rolü

Yağ asitleri köpeklerin kıllarının rengi ve sağlığı için oldukça önemlidir. Verilen mamada ki omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin oranı oldukça önemli rol oynar.

Omega-3 genellikle balık kaynaklıdır ve yangı giderici etkiye sahiptir. Omega-6 yağları ise kılların ve cilt hücrelerinin bütünlüğü ve su kaybını azaltmak için önemlidir. Bir omega-6 olan linoleik asit vücut tarafından sentezlenemez bundan dolayı dışarıdan alınmalıdır.

Köpeklerde cilt hastalıklarının teşhisi ve tedavisinin başarısı köpek sahibi ile veteriner hekimin ortak çalışmasından geçer her iki tarafta izlenecek yolları dikkatli bir şekilde takip etmelidir.