Köpeklerde Ayak Problemleri | Veteriner Hekim

Köpeklerde Ayak Problemleri

Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 36 yorum yapıldı.

Gözlerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünün dünyada ki güzellikleri görmeniz için gerekli olan pencereler. Peki, köpekler için gözler kadar önemli olan ikici şey nedir acaba? Tabi ki de patiler, köpeklerin patileri refahlarının en önemli ölçütlerinden biridir. Nasıl koşullarda yaşadığını birebir olarak bize anlatır.  Ve ileride nasıl yaşamını devam ettireceğini söyle kötü halde acı çekerek mi yoksa iyi bir şekilde koşup oynayarak mı? Bir veteriner hekim olan Dr. Neil Marrian köpeklerin patileri hakkında şöyle demiştir; “Köpeklerin patileri genellikle dayanıklıdır, patilerindeki küçük kesikleri ve aşınmaları hızlıca kendiliğinden iyileşir”.  Fakat köpeklerin patileri her ne kadar dayanıklı olsa da onları bazı tehlikeler bekliyor bizde bu yazımızda bu tehlikelerden bahsedeceğiz.

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonları

Mantar bakterileri genellikle köpeklerin patilerinde bulunur ancak bu tek başına yeterli bir durum değildir bazı ikincil etkenler bu organizmaların çoğalarak hastalık yapmalarına yol açar örneğin düşük bağışıklık ve patilerin yalanarak nemlendirilmesi. Belirti olarak kaşıntı, kızarıklık ve ödem görülür.

Mantar enfeksiyonları genellikle alerjiler ile karıştırıla bilir yiyecek ve çevreden dolayı oluşan alerjiler ile nerdeyse aynı klinik belirtileri gösterir. Bunun tam olarak belirlenmesi için veteriner hekim tarafından bölgeden örnek alınarak test yapılması gerekir.

Ringworm yani halk adıyla saçkıran köpeklerin patilerine sulardan veya topraktan bulaşabilir. Uygun ortam bulduğundada çoğalarak kılların dökülmesine yol açar. Veterine hekim tarafından uygun görülen tedavi ile kısa sürede patileri eski haline dönüşebilir.

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyon

Aynı mantarlarda olduğu gibi bakterilerinde köpeklerin patilerinde bulunması gayet doğaldır. Fakat hastalıklar ve sağlık problemlerinde direnç düştüğünde buradaki bakteriler çoğalarak ayak hastalıklarına neden olur. Belirtileri patileri yalama ısırma, kızarıklık ve şişliklerdir. Veteriner hekim tarafından muayene edildikten sonra oral yada topikal antibiyotikler ve diğer yardımcı ilaçlar verilerek tedavi edilir.


Köpeklerde Keneler

Keneler daha çok görmesi oldukça zor olan parmakların arasında gizlenmiş halde bulunur ve burada beslenmeye devam ederler. Kene vakasında en iyi bir veteriner hekimin olaya müdahale ederek keneyi patilerin arasından zarar vermeden çıkartmasıdır. Kenelere asla alkol dökmeyin ya da yakmaya çalışmayın. Veteriner hekim özel aletler ile keneyi başından kavrayıp çıkartacaktır kafanın deri içinde kalması oldukça kötü sonuçlanabilir.

Köpeklerde Akarlar

Akarlar diğer adıyla maytlar kıl folikülleri üzerine yerleşirler ve burada yaşamlarını devam ettirirler. Akarların belirtileri şişme, kıl dökülmesi ve derinin pul pul dökülmesidir. Veteriner hekim teşhis için kıllar ve deriden örnekler alarak mikroskop altında inceleme yaparlar ve bu incelemenin ardından uygun ilaçlar ile tedavi süreci başlar.


 1. Mehmet dedi ki:

  Kopegimin ayağının altında mantar var bunu hangi ilaçla gecirebilirim yardımcı olur musunuz

  • admin dedi ki:

   Ayaktaki deri lezyonları birçok hastalığa işaret olabilir. Direk mantar demek yanlış olur. Uyuz, hormon bozukluğu ve beslenme problemleri aynı görüntüye sahip olabilir. Bir veteriner hekime danışıp lezyonun tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz.

   • Tuğçe dedi ki:

    Yavru kopegim var ön ayakları tutmuyor ve kafası sürekli hiç durmadan titriyor felç olabilir mi

    • admin dedi ki:

     İshal ve yüksek ateşle seyreden bir durumsa viral bir hastalığın son evresinde olabilir acil bir şekilde veteriner hekime başvurunuz.

 2. Nuh Ber dedi ki:

  Benim 4 aylık dişi alman çoban köpeğim var. taş çakıl veya sert zeminde yürürken 4 patisini de sakınarak çok yavaş yürüyor. Fırsatını bulduğu an yatıyor veya oturuyor nedendir.

  • admin dedi ki:

   Patilerde bir hassasiyet olabileceği gibi ortopedik bir sorunda olabilir veteriner hekim tarafından ayrıntılı bir ortopedik muayene gerekiyor.

 3. metin yilmaz dedi ki:

  Benim sokaktan sahiplendiğim, Karabaş kırması bir yaşında köpeğim var..
  Sorunu arka ayakları bir birine çarparak yürüyor ve çok çabuk yoruluyor ..
  tabi bu oluşum beni çok üzüyor.. bir çok vitamin kullandım veteriner tarafından verilmişti şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Köpeğiniz ortopedik bir sorunla karşı karşıya. İyi bir ortopedist veteriner hekim tarafından muayene edilip tanı ve teşhis yapılmalı. Röntgen ile tam olarak sorun anlaşılıp, soruna göre konservatif(ilaç ve bandaj) veya cerrahi operasyon ile sorun çözülmeye çalışılacaktır.

 4. Jülide Çevik dedi ki:

  Bir aylık yavru bir sokak köpeğinin arka ayaklarında bir baş parmak çıkıntısı var ama yumuşak bu yavru diğer iki yavruya oranla çok küçük doğumsal anomali mi? İleride yürümesi ile ilgili bir sorun olurmu?

  • admin dedi ki:

   Doğmasal anomali olabilir röntgen ile ayak yapısı kontrol edilip buna göre ileride sorun olup olmayacağına karar verilmeli.

 5. Ayse dedi ki:

  Benim köpeğimi on patisi arabanın altında kaldı kırık yok sadece deride yırtılma ve kanama oldu . Kendiliğinden iyilesir mi yoksa veterine götüreyim mi

  • admin dedi ki:

   Patideki kırıkları elle hissetmek çok zordur. Tabikide yaranın enfekte olmaması için veteriner hekime götürüp gerekliyse dikiş atılması yoksa iyi bir şekilde pansuman yapılması gerekiyor.

 6. Bilal dedi ki:

  6aylık enik köpegim var ön ayakları yamuldu napmam gerekiyo

  • admin dedi ki:

   Bu durum ortopedik bir rahatsızlık, veteriner hekim tarafından müdahale edilmesi gerekiyor. Zaman geçmeden veteriner hekime başvurun çünkü bu durum yavruluk döneminde düzelebilirken büyüdükçe kalıcı hale geliyor ve hayvanın yürümesine engel olacak kadar eğrilikler ile sonuçlanabiliyor.

 7. Reşit oç dedi ki:

  Benim 9 aylık kangal köpeğim var 2 haftadır arka ayakları tutmuyor kalkmada zorlanıyor kalktığı zaman ise çabuk yorulup tekrar yatıyor bütün aşıları tam olmakla beraber veterinere götürdüm ateş düşürücü ve kas gevşetici iğneleri düzenli bir şekilde yapıldı ama hala bu sorun devam etmekte ne yapmamızı önerirsiniz?

  • admin dedi ki:

   Genel sağlık durumunda problem yok ise bu problem nörolojik kaynaklı olabilir. Uzman bir veteriner hekim tarafından ayrıntılı nörolojik muayene yapılması gerekli.

 8. İBRAHİM dedi ki:

  Benim bi tane av köpegim var ön ayağının bi tanesinin üzerinde şişme var ve aynı ayağının patisinin üst tarafında da şişlik var ve intahar gibi bi şey akıyo bu nedir acaba

  • admin dedi ki:

   Av köpeklerinin patilerini biryerlere çarpmaları sonucu yaralanıp enfekte olabileceği gibi bir dal parçasıda batmış olabilir. Veteriner hekim tarafından muayene edilip bu sorunun neden kaynaklandığı bulunmalı ve yara gerekli şekilde tedavi edilmeli.

 9. Mahmut dedi ki:

  9aylık kurt köpeği ön ayakları yamuk duruyor düzelir mi

  • admin dedi ki:

   Evet düzelir fakat veteriner hekim tarafından düzeltici alçıya alınması gerekiyor. Vaka çok ilerlemişse opersayon gerekebilir. Kemik yamulmaları bir kere başladıysa müdahale edilmediği durumlarda ilerleyerek devam eder, kesinlike bir veteriner hekim yardımına ihtiyacınız var.

 10. volkan dedi ki:

  av köpeğimin sağ ayak bileğini kaldırdığında patisini tutamıyor düzeltemiyor bileğinde şişlik yok acı hissetmiyor yürürken koşarken bileğini savurarak koşuyor dikilirken de sorun yok düzelir mi acaba

  • admin dedi ki:

   Nörolojik kaynaklı bir probleme benziyor bu alanda uzmanlığı olan bir veteriner hekime başvurmalısız. Nörolojik problemlerde geç kalınırsa hasar kalıcı olabiliyor.

 11. Yakup dedi ki:

  Benim köpeğim almankurdu daha yavrular doğalı 2 hafta oldu ama partilerinin arası kızarıyor ve derisi soyuluyor bu ne olabilir sölermisiniz çünkü öbür yavrular dada başladı

 12. İsmail gür dedi ki:

  Merhaba benim köpeğim Doğum yaptı bakamadı ben bakıyorum mamayla yavrunun ayakları çok şişti acı çekiyor basamıyor üstüne yavru 23 günlük veteriner birşey bulamadı mama fazla gelmiş dedi yardımcı olurmusunuz lütfen

 13. Selv dedi ki:

  Merhaba benim kopegimin arka patisi sekiyor yururken. Cok hareketli bi kopek surekli atlayip zipliyor ama bazen ziplayamiyo ve ciyakliyor. Rontgen cektirdim kalca cikigi sanip fakat dizlerinde de pelvisinde de hicbir sikinti gorulmedi.. napicam bilmiyorum

  • admin dedi ki:

   Nörolojik kaynaklı bir problem olabilir, ortopedi ve nöroloji üzerine uzmanlaşan veteriner hekimler tarafından muayene edilmeli. En basit olarak üniversite hastahanelerinde bu muayeneyi yaptırabilirsiniz.

 14. Sami dedi ki:

  3aylik köpek ön partilerinden araba geçmiş kırık yok ama partilerini üstünden ayakları yamuluyor ne yapabilirim.

  • admin dedi ki:

   Travmatik olaylarda kemik kırılmaları olmasada bazen büyüme plaklarına zarar geliyor ve bu yüzden kemikler büyüme döneminde yanlış büyüyüp yamulabiliyor. Bunun için ortopedi alanında uzmanlığı olan bir veteriner hekime danışmalısınız. Tabi bu bir ihtimal belkide beslenme bozukluğuna bağlı kalsiyum ve fosfor düzensizliğinden dolayıda böyle bir durum gözleniyor olabilir. Derinlemesine inceleme gerekiyor.

 15. Deniz dedi ki:

  3 aylık rottweiler im var arka sol patiyi bilekten içeri büküp hareket ediyor neden olabilir?

  • admin dedi ki:

   Beslenme kaynaklı bir ortopedik problem gibi görünüyor veteriner hekime danışmanız gerekiyor. Tedavi edilmezse büküklük ilerleyerek devam edecektir.

 16. Tuba dedi ki:

  Benim bir kangal köpeğim var bir ayağı şişti ne yapabilirim

 17. Bilgehan Baydil dedi ki:

  Merhabalar. 4.5 aylık alman çoban köpeğim, sol ön patisi içeri basarak yürüyor. Mümkün olduğunca kalsiyumdan zengin bir diyet ve güneş ışığına tabi tutuyorum. Ancak düzelme gözükmüyor ve bu durum onuda rahatsız edecek bir noktaya ulaştı gibi. Hafif topallıyor gibi hissediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

  • admin dedi ki:

   Detaylı bir ortopedik muayene yapılması gerekiyor. Büyüme plaklarındaki bir hasara yada başka bir metobolizma hastalığına bağlı olarak gelişen bir bozukluk olabileceği gibi nörolojik bir problemde olabilir.