Köpeklerde Ayak Problemleri | Veteriner Hekim

Köpeklerde Ayak Problemleri

Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 8 yorum yapıldı.

Gözlerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünün dünyada ki güzellikleri görmeniz için gerekli olan pencereler. Peki, köpekler için gözler kadar önemli olan ikici şey nedir acaba? Tabi ki de patiler, köpeklerin patileri refahlarının en önemli ölçütlerinden biridir. Nasıl koşullarda yaşadığını birebir olarak bize anlatır.  Ve ileride nasıl yaşamını devam ettireceğini söyle kötü halde acı çekerek mi yoksa iyi bir şekilde koşup oynayarak mı? Bir veteriner hekim olan Dr. Neil Marrian köpeklerin patileri hakkında şöyle demiştir; “Köpeklerin patileri genellikle dayanıklıdır, patilerindeki küçük kesikleri ve aşınmaları hızlıca kendiliğinden iyileşir”.  Fakat köpeklerin patileri her ne kadar dayanıklı olsa da onları bazı tehlikeler bekliyor bizde bu yazımızda bu tehlikelerden bahsedeceğiz.

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonları

Mantar bakterileri genellikle köpeklerin patilerinde bulunur ancak bu tek başına yeterli bir durum değildir bazı ikincil etkenler bu organizmaların çoğalarak hastalık yapmalarına yol açar örneğin düşük bağışıklık ve patilerin yalanarak nemlendirilmesi. Belirti olarak kaşıntı, kızarıklık ve ödem görülür.

Mantar enfeksiyonları genellikle alerjiler ile karıştırıla bilir yiyecek ve çevreden dolayı oluşan alerjiler ile nerdeyse aynı klinik belirtileri gösterir. Bunun tam olarak belirlenmesi için veteriner hekim tarafından bölgeden örnek alınarak test yapılması gerekir.

Ringworm yani halk adıyla saçkıran köpeklerin patilerine sulardan veya topraktan bulaşabilir. Uygun ortam bulduğundada çoğalarak kılların dökülmesine yol açar. Veterine hekim tarafından uygun görülen tedavi ile kısa sürede patileri eski haline dönüşebilir.

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyon

Aynı mantarlarda olduğu gibi bakterilerinde köpeklerin patilerinde bulunması gayet doğaldır. Fakat hastalıklar ve sağlık problemlerinde direnç düştüğünde buradaki bakteriler çoğalarak ayak hastalıklarına neden olur. Belirtileri patileri yalama ısırma, kızarıklık ve şişliklerdir. Veteriner hekim tarafından muayene edildikten sonra oral yada topikal antibiyotikler ve diğer yardımcı ilaçlar verilerek tedavi edilir.


Köpeklerde Keneler

Keneler daha çok görmesi oldukça zor olan parmakların arasında gizlenmiş halde bulunur ve burada beslenmeye devam ederler. Kene vakasında en iyi bir veteriner hekimin olaya müdahale ederek keneyi patilerin arasından zarar vermeden çıkartmasıdır. Kenelere asla alkol dökmeyin ya da yakmaya çalışmayın. Veteriner hekim özel aletler ile keneyi başından kavrayıp çıkartacaktır kafanın deri içinde kalması oldukça kötü sonuçlanabilir.

Köpeklerde Akarlar

Akarlar diğer adıyla maytlar kıl folikülleri üzerine yerleşirler ve burada yaşamlarını devam ettirirler. Akarların belirtileri şişme, kıl dökülmesi ve derinin pul pul dökülmesidir. Veteriner hekim teşhis için kıllar ve deriden örnekler alarak mikroskop altında inceleme yaparlar ve bu incelemenin ardından uygun ilaçlar ile tedavi süreci başlar.


 1. Mehmet dedi ki:

  Kopegimin ayağının altında mantar var bunu hangi ilaçla gecirebilirim yardımcı olur musunuz

  • admin dedi ki:

   Ayaktaki deri lezyonları birçok hastalığa işaret olabilir. Direk mantar demek yanlış olur. Uyuz, hormon bozukluğu ve beslenme problemleri aynı görüntüye sahip olabilir. Bir veteriner hekime danışıp lezyonun tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz.

 2. Nuh Ber dedi ki:

  Benim 4 aylık dişi alman çoban köpeğim var. taş çakıl veya sert zeminde yürürken 4 patisini de sakınarak çok yavaş yürüyor. Fırsatını bulduğu an yatıyor veya oturuyor nedendir.

  • admin dedi ki:

   Patilerde bir hassasiyet olabileceği gibi ortopedik bir sorunda olabilir veteriner hekim tarafından ayrıntılı bir ortopedik muayene gerekiyor.

 3. metin yilmaz dedi ki:

  Benim sokaktan sahiplendiğim, Karabaş kırması bir yaşında köpeğim var..
  Sorunu arka ayakları bir birine çarparak yürüyor ve çok çabuk yoruluyor ..
  tabi bu oluşum beni çok üzüyor.. bir çok vitamin kullandım veteriner tarafından verilmişti şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Köpeğiniz ortopedik bir sorunla karşı karşıya. İyi bir ortopedist veteriner hekim tarafından muayene edilip tanı ve teşhis yapılmalı. Röntgen ile tam olarak sorun anlaşılıp, soruna göre konservatif(ilaç ve bandaj) veya cerrahi operasyon ile sorun çözülmeye çalışılacaktır.

 4. Jülide Çevik dedi ki:

  Bir aylık yavru bir sokak köpeğinin arka ayaklarında bir baş parmak çıkıntısı var ama yumuşak bu yavru diğer iki yavruya oranla çok küçük doğumsal anomali mi? İleride yürümesi ile ilgili bir sorun olurmu?

  • admin dedi ki:

   Doğmasal anomali olabilir röntgen ile ayak yapısı kontrol edilip buna göre ileride sorun olup olmayacağına karar verilmeli.