Köpeklerde Ayak Problemleri | Veteriner Hekim

Köpeklerde Ayak Problemleri

Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 20 yorum yapıldı.

Gözlerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünün dünyada ki güzellikleri görmeniz için gerekli olan pencereler. Peki, köpekler için gözler kadar önemli olan ikici şey nedir acaba? Tabi ki de patiler, köpeklerin patileri refahlarının en önemli ölçütlerinden biridir. Nasıl koşullarda yaşadığını birebir olarak bize anlatır.  Ve ileride nasıl yaşamını devam ettireceğini söyle kötü halde acı çekerek mi yoksa iyi bir şekilde koşup oynayarak mı? Bir veteriner hekim olan Dr. Neil Marrian köpeklerin patileri hakkında şöyle demiştir; “Köpeklerin patileri genellikle dayanıklıdır, patilerindeki küçük kesikleri ve aşınmaları hızlıca kendiliğinden iyileşir”.  Fakat köpeklerin patileri her ne kadar dayanıklı olsa da onları bazı tehlikeler bekliyor bizde bu yazımızda bu tehlikelerden bahsedeceğiz.

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonları

Mantar bakterileri genellikle köpeklerin patilerinde bulunur ancak bu tek başına yeterli bir durum değildir bazı ikincil etkenler bu organizmaların çoğalarak hastalık yapmalarına yol açar örneğin düşük bağışıklık ve patilerin yalanarak nemlendirilmesi. Belirti olarak kaşıntı, kızarıklık ve ödem görülür.

Mantar enfeksiyonları genellikle alerjiler ile karıştırıla bilir yiyecek ve çevreden dolayı oluşan alerjiler ile nerdeyse aynı klinik belirtileri gösterir. Bunun tam olarak belirlenmesi için veteriner hekim tarafından bölgeden örnek alınarak test yapılması gerekir.

Ringworm yani halk adıyla saçkıran köpeklerin patilerine sulardan veya topraktan bulaşabilir. Uygun ortam bulduğundada çoğalarak kılların dökülmesine yol açar. Veterine hekim tarafından uygun görülen tedavi ile kısa sürede patileri eski haline dönüşebilir.

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyon

Aynı mantarlarda olduğu gibi bakterilerinde köpeklerin patilerinde bulunması gayet doğaldır. Fakat hastalıklar ve sağlık problemlerinde direnç düştüğünde buradaki bakteriler çoğalarak ayak hastalıklarına neden olur. Belirtileri patileri yalama ısırma, kızarıklık ve şişliklerdir. Veteriner hekim tarafından muayene edildikten sonra oral yada topikal antibiyotikler ve diğer yardımcı ilaçlar verilerek tedavi edilir.


Köpeklerde Keneler

Keneler daha çok görmesi oldukça zor olan parmakların arasında gizlenmiş halde bulunur ve burada beslenmeye devam ederler. Kene vakasında en iyi bir veteriner hekimin olaya müdahale ederek keneyi patilerin arasından zarar vermeden çıkartmasıdır. Kenelere asla alkol dökmeyin ya da yakmaya çalışmayın. Veteriner hekim özel aletler ile keneyi başından kavrayıp çıkartacaktır kafanın deri içinde kalması oldukça kötü sonuçlanabilir.

Köpeklerde Akarlar

Akarlar diğer adıyla maytlar kıl folikülleri üzerine yerleşirler ve burada yaşamlarını devam ettirirler. Akarların belirtileri şişme, kıl dökülmesi ve derinin pul pul dökülmesidir. Veteriner hekim teşhis için kıllar ve deriden örnekler alarak mikroskop altında inceleme yaparlar ve bu incelemenin ardından uygun ilaçlar ile tedavi süreci başlar.


 1. Mehmet dedi ki:

  Kopegimin ayağının altında mantar var bunu hangi ilaçla gecirebilirim yardımcı olur musunuz

  • admin dedi ki:

   Ayaktaki deri lezyonları birçok hastalığa işaret olabilir. Direk mantar demek yanlış olur. Uyuz, hormon bozukluğu ve beslenme problemleri aynı görüntüye sahip olabilir. Bir veteriner hekime danışıp lezyonun tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz.

 2. Nuh Ber dedi ki:

  Benim 4 aylık dişi alman çoban köpeğim var. taş çakıl veya sert zeminde yürürken 4 patisini de sakınarak çok yavaş yürüyor. Fırsatını bulduğu an yatıyor veya oturuyor nedendir.

  • admin dedi ki:

   Patilerde bir hassasiyet olabileceği gibi ortopedik bir sorunda olabilir veteriner hekim tarafından ayrıntılı bir ortopedik muayene gerekiyor.

 3. metin yilmaz dedi ki:

  Benim sokaktan sahiplendiğim, Karabaş kırması bir yaşında köpeğim var..
  Sorunu arka ayakları bir birine çarparak yürüyor ve çok çabuk yoruluyor ..
  tabi bu oluşum beni çok üzüyor.. bir çok vitamin kullandım veteriner tarafından verilmişti şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Köpeğiniz ortopedik bir sorunla karşı karşıya. İyi bir ortopedist veteriner hekim tarafından muayene edilip tanı ve teşhis yapılmalı. Röntgen ile tam olarak sorun anlaşılıp, soruna göre konservatif(ilaç ve bandaj) veya cerrahi operasyon ile sorun çözülmeye çalışılacaktır.

 4. Jülide Çevik dedi ki:

  Bir aylık yavru bir sokak köpeğinin arka ayaklarında bir baş parmak çıkıntısı var ama yumuşak bu yavru diğer iki yavruya oranla çok küçük doğumsal anomali mi? İleride yürümesi ile ilgili bir sorun olurmu?

  • admin dedi ki:

   Doğmasal anomali olabilir röntgen ile ayak yapısı kontrol edilip buna göre ileride sorun olup olmayacağına karar verilmeli.

 5. Ayse dedi ki:

  Benim köpeğimi on patisi arabanın altında kaldı kırık yok sadece deride yırtılma ve kanama oldu . Kendiliğinden iyilesir mi yoksa veterine götüreyim mi

  • admin dedi ki:

   Patideki kırıkları elle hissetmek çok zordur. Tabikide yaranın enfekte olmaması için veteriner hekime götürüp gerekliyse dikiş atılması yoksa iyi bir şekilde pansuman yapılması gerekiyor.

 6. Bilal dedi ki:

  6aylık enik köpegim var ön ayakları yamuldu napmam gerekiyo

  • admin dedi ki:

   Bu durum ortopedik bir rahatsızlık, veteriner hekim tarafından müdahale edilmesi gerekiyor. Zaman geçmeden veteriner hekime başvurun çünkü bu durum yavruluk döneminde düzelebilirken büyüdükçe kalıcı hale geliyor ve hayvanın yürümesine engel olacak kadar eğrilikler ile sonuçlanabiliyor.

 7. Reşit oç dedi ki:

  Benim 9 aylık kangal köpeğim var 2 haftadır arka ayakları tutmuyor kalkmada zorlanıyor kalktığı zaman ise çabuk yorulup tekrar yatıyor bütün aşıları tam olmakla beraber veterinere götürdüm ateş düşürücü ve kas gevşetici iğneleri düzenli bir şekilde yapıldı ama hala bu sorun devam etmekte ne yapmamızı önerirsiniz?

  • admin dedi ki:

   Genel sağlık durumunda problem yok ise bu problem nörolojik kaynaklı olabilir. Uzman bir veteriner hekim tarafından ayrıntılı nörolojik muayene yapılması gerekli.

 8. İBRAHİM dedi ki:

  Benim bi tane av köpegim var ön ayağının bi tanesinin üzerinde şişme var ve aynı ayağının patisinin üst tarafında da şişlik var ve intahar gibi bi şey akıyo bu nedir acaba

  • admin dedi ki:

   Av köpeklerinin patilerini biryerlere çarpmaları sonucu yaralanıp enfekte olabileceği gibi bir dal parçasıda batmış olabilir. Veteriner hekim tarafından muayene edilip bu sorunun neden kaynaklandığı bulunmalı ve yara gerekli şekilde tedavi edilmeli.

 9. Yakup dedi ki:

  Benim köpeğim almankurdu daha yavrular doğalı 2 hafta oldu ama partilerinin arası kızarıyor ve derisi soyuluyor bu ne olabilir sölermisiniz çünkü öbür yavrular dada başladı

 10. İsmail gür dedi ki:

  Merhaba benim köpeğim Doğum yaptı bakamadı ben bakıyorum mamayla yavrunun ayakları çok şişti acı çekiyor basamıyor üstüne yavru 23 günlük veteriner birşey bulamadı mama fazla gelmiş dedi yardımcı olurmusunuz lütfen