Köpeklerde Ayak Problemleri

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 201772 yorum yapıldı.

Gözlerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünün dünyada ki güzellikleri görmeniz için gerekli olan pencereler. Peki, köpekler için gözler kadar önemli olan ikici şey nedir acaba? Tabi ki de patiler, köpeklerin patileri refahlarının en önemli ölçütlerinden biridir. Nasıl koşullarda yaşadığını birebir olarak bize anlatır.  Ve ileride nasıl yaşamını devam ettireceğini söyle kötü halde acı çekerek mi yoksa iyi bir şekilde koşup oynayarak mı? Bir veteriner hekim olan Dr. Neil Marrian köpeklerin patileri hakkında şöyle demiştir; “Köpeklerin patileri genellikle dayanıklıdır, patilerindeki küçük kesikleri ve aşınmaları hızlıca kendiliğinden iyileşir”.  Fakat köpeklerin patileri her ne kadar dayanıklı olsa da onları bazı tehlikeler bekliyor bizde bu yazımızda bu tehlikelerden bahsedeceğiz.

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonları

Mantar bakterileri genellikle köpeklerin patilerinde bulunur ancak bu tek başına yeterli bir durum değildir bazı ikincil etkenler bu organizmaların çoğalarak hastalık yapmalarına yol açar örneğin düşük bağışıklık ve patilerin yalanarak nemlendirilmesi. Belirti olarak kaşıntı, kızarıklık ve ödem görülür.

Mantar enfeksiyonları genellikle alerjiler ile karıştırıla bilir yiyecek ve çevreden dolayı oluşan alerjiler ile nerdeyse aynı klinik belirtileri gösterir. Bunun tam olarak belirlenmesi için veteriner hekim tarafından bölgeden örnek alınarak test yapılması gerekir.

Ringworm yani halk adıyla saçkıran köpeklerin patilerine sulardan veya topraktan bulaşabilir. Uygun ortam bulduğundada çoğalarak kılların dökülmesine yol açar. Veterine hekim tarafından uygun görülen tedavi ile kısa sürede patileri eski haline dönüşebilir.

Köpeklerde Bakteriyel Enfeksiyon

Aynı mantarlarda olduğu gibi bakterilerinde köpeklerin patilerinde bulunması gayet doğaldır. Fakat hastalıklar ve sağlık problemlerinde direnç düştüğünde buradaki bakteriler çoğalarak ayak hastalıklarına neden olur. Belirtileri patileri yalama ısırma, kızarıklık ve şişliklerdir. Veteriner hekim tarafından muayene edildikten sonra oral yada topikal antibiyotikler ve diğer yardımcı ilaçlar verilerek tedavi edilir.


Köpeklerde Keneler

Keneler daha çok görmesi oldukça zor olan parmakların arasında gizlenmiş halde bulunur ve burada beslenmeye devam ederler. Kene vakasında en iyi bir veteriner hekimin olaya müdahale ederek keneyi patilerin arasından zarar vermeden çıkartmasıdır. Kenelere asla alkol dökmeyin ya da yakmaya çalışmayın. Veteriner hekim özel aletler ile keneyi başından kavrayıp çıkartacaktır kafanın deri içinde kalması oldukça kötü sonuçlanabilir.

Köpeklerde Akarlar

Akarlar diğer adıyla maytlar kıl folikülleri üzerine yerleşirler ve burada yaşamlarını devam ettirirler. Akarların belirtileri şişme, kıl dökülmesi ve derinin pul pul dökülmesidir. Veteriner hekim teşhis için kıllar ve deriden örnekler alarak mikroskop altında inceleme yaparlar ve bu incelemenin ardından uygun ilaçlar ile tedavi süreci başlar.


 1. Mehmet dedi ki:

  Kopegimin ayağının altında mantar var bunu hangi ilaçla gecirebilirim yardımcı olur musunuz

  • admin dedi ki:

   Ayaktaki deri lezyonları birçok hastalığa işaret olabilir. Direk mantar demek yanlış olur. Uyuz, hormon bozukluğu ve beslenme problemleri aynı görüntüye sahip olabilir. Bir veteriner hekime danışıp lezyonun tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz.

   • Tuğçe dedi ki:

    Yavru kopegim var ön ayakları tutmuyor ve kafası sürekli hiç durmadan titriyor felç olabilir mi

    • admin dedi ki:

     İshal ve yüksek ateşle seyreden bir durumsa viral bir hastalığın son evresinde olabilir acil bir şekilde veteriner hekime başvurunuz.

 2. Nuh Ber dedi ki:

  Benim 4 aylık dişi alman çoban köpeğim var. taş çakıl veya sert zeminde yürürken 4 patisini de sakınarak çok yavaş yürüyor. Fırsatını bulduğu an yatıyor veya oturuyor nedendir.

  • admin dedi ki:

   Patilerde bir hassasiyet olabileceği gibi ortopedik bir sorunda olabilir veteriner hekim tarafından ayrıntılı bir ortopedik muayene gerekiyor.

 3. metin yilmaz dedi ki:

  Benim sokaktan sahiplendiğim, Karabaş kırması bir yaşında köpeğim var..
  Sorunu arka ayakları bir birine çarparak yürüyor ve çok çabuk yoruluyor ..
  tabi bu oluşum beni çok üzüyor.. bir çok vitamin kullandım veteriner tarafından verilmişti şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Köpeğiniz ortopedik bir sorunla karşı karşıya. İyi bir ortopedist veteriner hekim tarafından muayene edilip tanı ve teşhis yapılmalı. Röntgen ile tam olarak sorun anlaşılıp, soruna göre konservatif(ilaç ve bandaj) veya cerrahi operasyon ile sorun çözülmeye çalışılacaktır.

 4. Jülide Çevik dedi ki:

  Bir aylık yavru bir sokak köpeğinin arka ayaklarında bir baş parmak çıkıntısı var ama yumuşak bu yavru diğer iki yavruya oranla çok küçük doğumsal anomali mi? İleride yürümesi ile ilgili bir sorun olurmu?

  • admin dedi ki:

   Doğmasal anomali olabilir röntgen ile ayak yapısı kontrol edilip buna göre ileride sorun olup olmayacağına karar verilmeli.

 5. Ayse dedi ki:

  Benim köpeğimi on patisi arabanın altında kaldı kırık yok sadece deride yırtılma ve kanama oldu . Kendiliğinden iyilesir mi yoksa veterine götüreyim mi

  • admin dedi ki:

   Patideki kırıkları elle hissetmek çok zordur. Tabikide yaranın enfekte olmaması için veteriner hekime götürüp gerekliyse dikiş atılması yoksa iyi bir şekilde pansuman yapılması gerekiyor.

 6. Bilal dedi ki:

  6aylık enik köpegim var ön ayakları yamuldu napmam gerekiyo

  • admin dedi ki:

   Bu durum ortopedik bir rahatsızlık, veteriner hekim tarafından müdahale edilmesi gerekiyor. Zaman geçmeden veteriner hekime başvurun çünkü bu durum yavruluk döneminde düzelebilirken büyüdükçe kalıcı hale geliyor ve hayvanın yürümesine engel olacak kadar eğrilikler ile sonuçlanabiliyor.

 7. Reşit oç dedi ki:

  Benim 9 aylık kangal köpeğim var 2 haftadır arka ayakları tutmuyor kalkmada zorlanıyor kalktığı zaman ise çabuk yorulup tekrar yatıyor bütün aşıları tam olmakla beraber veterinere götürdüm ateş düşürücü ve kas gevşetici iğneleri düzenli bir şekilde yapıldı ama hala bu sorun devam etmekte ne yapmamızı önerirsiniz?

  • admin dedi ki:

   Genel sağlık durumunda problem yok ise bu problem nörolojik kaynaklı olabilir. Uzman bir veteriner hekim tarafından ayrıntılı nörolojik muayene yapılması gerekli.

 8. İBRAHİM dedi ki:

  Benim bi tane av köpegim var ön ayağının bi tanesinin üzerinde şişme var ve aynı ayağının patisinin üst tarafında da şişlik var ve intahar gibi bi şey akıyo bu nedir acaba

  • admin dedi ki:

   Av köpeklerinin patilerini biryerlere çarpmaları sonucu yaralanıp enfekte olabileceği gibi bir dal parçasıda batmış olabilir. Veteriner hekim tarafından muayene edilip bu sorunun neden kaynaklandığı bulunmalı ve yara gerekli şekilde tedavi edilmeli.

 9. Mahmut dedi ki:

  9aylık kurt köpeği ön ayakları yamuk duruyor düzelir mi

  • admin dedi ki:

   Evet düzelir fakat veteriner hekim tarafından düzeltici alçıya alınması gerekiyor. Vaka çok ilerlemişse opersayon gerekebilir. Kemik yamulmaları bir kere başladıysa müdahale edilmediği durumlarda ilerleyerek devam eder, kesinlike bir veteriner hekim yardımına ihtiyacınız var.

 10. volkan dedi ki:

  av köpeğimin sağ ayak bileğini kaldırdığında patisini tutamıyor düzeltemiyor bileğinde şişlik yok acı hissetmiyor yürürken koşarken bileğini savurarak koşuyor dikilirken de sorun yok düzelir mi acaba

  • admin dedi ki:

   Nörolojik kaynaklı bir probleme benziyor bu alanda uzmanlığı olan bir veteriner hekime başvurmalısız. Nörolojik problemlerde geç kalınırsa hasar kalıcı olabiliyor.

 11. gökhan kırca dedi ki:

  benimde av köpeğim var bir yaşında ayaklarının altı kanıyo zemin beton ondan olabilirmi ne yapmam gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Lezyonların türünü görmeden bir şey söylemek mümkün değil veteriner hekim muayenesine götürün yaşadığı çevre ve zemin hakkında detaylı olarak bilgi verin, tedavinin yanında gerek varsa barınak şartlarınında düzenlenmesi tavsiye edilecektir.

 12. Yakup dedi ki:

  Benim köpeğim almankurdu daha yavrular doğalı 2 hafta oldu ama partilerinin arası kızarıyor ve derisi soyuluyor bu ne olabilir sölermisiniz çünkü öbür yavrular dada başladı

 13. İsmail gür dedi ki:

  Merhaba benim köpeğim Doğum yaptı bakamadı ben bakıyorum mamayla yavrunun ayakları çok şişti acı çekiyor basamıyor üstüne yavru 23 günlük veteriner birşey bulamadı mama fazla gelmiş dedi yardımcı olurmusunuz lütfen

 14. Selv dedi ki:

  Merhaba benim kopegimin arka patisi sekiyor yururken. Cok hareketli bi kopek surekli atlayip zipliyor ama bazen ziplayamiyo ve ciyakliyor. Rontgen cektirdim kalca cikigi sanip fakat dizlerinde de pelvisinde de hicbir sikinti gorulmedi.. napicam bilmiyorum

  • admin dedi ki:

   Nörolojik kaynaklı bir problem olabilir, ortopedi ve nöroloji üzerine uzmanlaşan veteriner hekimler tarafından muayene edilmeli. En basit olarak üniversite hastahanelerinde bu muayeneyi yaptırabilirsiniz.

 15. Sami dedi ki:

  3aylik köpek ön partilerinden araba geçmiş kırık yok ama partilerini üstünden ayakları yamuluyor ne yapabilirim.

  • admin dedi ki:

   Travmatik olaylarda kemik kırılmaları olmasada bazen büyüme plaklarına zarar geliyor ve bu yüzden kemikler büyüme döneminde yanlış büyüyüp yamulabiliyor. Bunun için ortopedi alanında uzmanlığı olan bir veteriner hekime danışmalısınız. Tabi bu bir ihtimal belkide beslenme bozukluğuna bağlı kalsiyum ve fosfor düzensizliğinden dolayıda böyle bir durum gözleniyor olabilir. Derinlemesine inceleme gerekiyor.

 16. Deniz dedi ki:

  3 aylık rottweiler im var arka sol patiyi bilekten içeri büküp hareket ediyor neden olabilir?

  • admin dedi ki:

   Beslenme kaynaklı bir ortopedik problem gibi görünüyor veteriner hekime danışmanız gerekiyor. Tedavi edilmezse büküklük ilerleyerek devam edecektir.

 17. Tuba dedi ki:

  Benim bir kangal köpeğim var bir ayağı şişti ne yapabilirim

 18. Bilgehan Baydil dedi ki:

  Merhabalar. 4.5 aylık alman çoban köpeğim, sol ön patisi içeri basarak yürüyor. Mümkün olduğunca kalsiyumdan zengin bir diyet ve güneş ışığına tabi tutuyorum. Ancak düzelme gözükmüyor ve bu durum onuda rahatsız edecek bir noktaya ulaştı gibi. Hafif topallıyor gibi hissediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

  • admin dedi ki:

   Detaylı bir ortopedik muayene yapılması gerekiyor. Büyüme plaklarındaki bir hasara yada başka bir metobolizma hastalığına bağlı olarak gelişen bir bozukluk olabileceği gibi nörolojik bir problemde olabilir.

 19. Hasan dedi ki:

  Merhaba sahiplenmiş olduğum köpeğime 2 ay önce araba çarptı ve sol ön bacağı boynun altından kırıldı ameliyat edildi vida takıldı ve 2 hafta önce vida alındı bacağı içe basık yürüyor ve yürürken aksıyor neden olabilir ve içi olan yamukluğu düzelirmi

  • admin dedi ki:

   Ortopedik ameliyatlardan sonra özellikle hasar büyük ise kemikler kısa kalabiliyor ya da yamuk olabiliyor bu doku kaybından dolayı oluşuyor. Eğer düzeltilebilecek bir konumda ise fizik tedavi ile yamukluğun önüne geçilebilir.

 20. dilara dedi ki:

  Merhaba, terrier cinsi kopegimiz sag on patisine Cok basmadan yuruyordu o bolgedeki tuyu kisaltip baktik biraz kanamis ve deri altindan biraz tuy cikiyordu bolgeyi temizledik baska ne yapabiliriz kendi kendine iyilesir mi?

  • admin dedi ki:

   Yarayı sık sık kontrol edin. Yara bölgesinde herhangi bir irinleşme yada iyileşmeme durumu söz konusu olursa veteriner hekime başvurun. Günlük olarak pansuman yapmanız herhangi bir komplike durum olmadığı sürece yetecektir.

   • dilara dedi ki:

    Cok tesekkur ederim yardiminiz ve zaman ayirdiginiz icin endiselenmistik oyle yapip bakacagiz duruma Cok tesekkurler

 21. Hasan dedi ki:

  Merhaba benim köpeğimin arka ayaklarda güçsüzlük var ve kafada titreme var veterinere götürdüm vitaminsız kalmış dedi ama dahada kötüye gidiyor ne yapabilirim

 22. Mert dedi ki:

  Köpeğim daha 2.5 – 3 aylık ve arka sol bacağına basamıyor yattığında kalp gibi atıyor arka tarafı sürekli ceyüklüyor ne yapmam lazım lütfen acil !

 23. Batuhan dedi ki:

  Kopegim 10 yasinda alman kurdu arka bacaklar güç kaybi var

 24. Nevin dedi ki:

  Merhaba 2 yaşında Goldenumuzun kazayla ön pati çarığında yırtılma oldu dikiş atılamayan bölge 2 gün pansumanlı durdu sonrasında açık durumda daha çabuk iyileşir dedi veterinerimiz birde sprey verdi onu kullanıyoruz fakat sürekli patisini yalıyor ve üstüne basmıyor sadece ağrı kesici hap verdi veteriner acaba antibiyotik veya başka tedavi uygulaması gerekir mi acaba teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Tedavinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en az bir hafta geçmesi gerekiyor. Tek tavsiye edebileceğim patisini yalamasına izin vermeyin.

 25. İsa dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık yedi yaşında bir çoban köpeğim var her sene düzenli olarak sol ön patisinde bir yara çıkıyor ayrıca patisinde kızarıklık ve şişme söz konusu bu nedenle üzerine basmıyor. İyileşse bile her sene düzenli olarak çıktığı için çözüm bulamıyorum.

  • admin dedi ki:

   Bu şekilde sürekli düzenli aralıklarla nüks eden hastalıklar bize çevre koşullarını ya da çevre koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonları hatırlatıyor. Bu sorunun çözümü için ayrıntılı bir muayene ve anemnez gerekiyor. Tavsiyemiz üniversite hastahanesine gidip ayrıntılı bir şekilde bu konuda uzman hocalarımızla görüşmeniz.

 26. Öznur Şef dedi ki:

  Benim 1.5 yaşında bir pekinezim var. Dün sürekli aynı patisini yaladigini fark ettim. Tüylerini kaldırıp iki parmaginin arasina baktığımda aşağı yukarı 5mm 7mm caplarinda küçük bir şişlik var. Sanki birşey batmis çıkmış da iltihap kapmış gibi. Bayram tatili sebebiyle vetler pazartesiye kadar kapalıymış. Eczaneden alabilecegim onerdiginiz bir krem var mi. Tedavi etmese bile iltihabin buyumesini engellesin. Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Online ortamda ilaç ve tedavi önermemiz etik kurallara aykırı maalesef. Üniversite hastahanelerinde acil bölümleri her zaman açık olur isterseniz onlarla iletişime geçin. Önerebileceğimiz açık bir yara varsa rutin pansuman işlemini uygulamanız.

 27. Bilal Koca dedi ki:

  Merhaba.5 aylık kangal köpeğim var.Arka patilerini yere tam düz basmıyor . Dış yanına basıyor.Yavruyken geldiğinde de benzer şekilde basıyordu. Kilosuna bağlıyordum. Ancak düzelmedi gelişti iyileşti ama hâlâ arka ayak tabanlarini düz basmıyor . Dış yanına basıyor .Düzeltme şansımız var mı?

  • admin dedi ki:

   İlk öncelikle sorunun ne olduğunun anlaşılması için veteriner hekim muayenesi gerekiyor. Beslemeye bağlı kemikler yamukta gelişmiş olabilir kalça çıkıklığı problemi de olabilir. Düzelme ihtimali yüksek fakat veteriner hekim müdahalesi gerekiyor.

 28. Recep dedi ki:

  Köpegim 2 gün kaybettim geri kendisi geldi ve sag ön ayagını yere basamıyor ve patisinde siskinlik var birazda kızarmıs acaba birsey mi batmıs yoksa kırık falan mıdır yada bi cesit hastalık mıdır ? Simdiden tesekkürler

  • admin dedi ki:

   Viral yada enfeksiyöz bir hastalıktan çok kırık yada bir yabancı cisim batması olabilir. Tam teşhis için röntgen çekilmesi gerekiyor.

 29. Nimet dedi ki:

  Köpeğimin sağ ön atağınin altı şiş rahatsızlândi tedavi edilirken damar yolu açıldı ondan sonra köpeğimin sâg ayağındaki deri kalktı şimdi o daha ii bu defa da ayağının altı şişti ne yapabiliriz

 30. Koray dedi ki:

  Öncelikle paylaşmış olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.Güneydoğuda askeri üs bölgesinde görev yapıyorum.son iki aydır bir köpek yavrusuna bakıyorum.ilk bulduğumda 2-3 aylık civarındaydı.Cins bir köpek değil.Bulduğumda şiddetli bir uyuz rahatsızlığı vardı.Neredeyse hiç tüyü kalmamıştı,zar zor yürüyordu.ilaçlarını getirtirdim tedavi ettim.tüyleri yeniden çıkmaya başladı.rahatça yürümeye hareket etmeye başlamıştı.son 3-4 gündür sol ön ayağına basamıyor,iştahıda eskisi gibi değil.ayağını kontrol ettim açık yarası yok.ayağına batan herhengi bir şey yok,nazikçe kırığı varmı diye hafifçe bacağını ve eklem yerlerini sıkarak kontrol ettim,canının yandığına dair herhangi bir tepki vermedi.Bulunduğum yerden veterinere götürmek gibi bir imkanım yok.Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum.teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Gelişmeye bağlı olarak bir problem yada alınan hasar bağlı olarak bir problem ortaya çıkmış olabilir. Eğer kas veya tendolarda ufak bir hasar varsa kendiliğinden iyileşme ihtimali var ancak kırık ya da eklem problemi varsa dahada kötüye gidecektir. Askeri üs bölgesi eğer çok uzak bir mesafede değilse belediye ile iletişime geçerseniz onlar size yardım olacaktır, ya da Veteriner hekimler muazzaf subay olarak orduda görev aldıklarında gıda denetçisi oluyorlar ve her birlikte mutlaka bir tane oluyor görevli olan veteriner hekimi bulursanız o size yardımcı olacaktır.

 31. mehmet dedi ki:

  8 aylık bir Aksaray Malaklı köpeğim var. 42 kg. Ağırlığı normal mi? Değilse ne yapmalıyım? Yürürken aksıyor?? Teşekkür ediyorum.

  • admin dedi ki:

   Kilosu gayet normal ancak yürürken aksaması problem. Genetik olarak ortopedik problemlere yatkınlar veteriner hekimin muayene etmesi gerekiyor, kalça çıkıklığı yada başka bir problem başlamış olabilir dikkatli olmalısınız.

 32. yasar dedi ki:

  köpegim 6 yasında 20 gön öncesol baş parmagının altını kanattı tedavisini yapmıştık yaklaşık17 gün sonra farketmeye başladıkki her iki ön ayagı patilerinden üst tarafa dogru baya şişmiş veterinere götürdüm 2 gün ara ile 2 igne yapalım dedi ilkini yaptırdım ama patilerine baktıgımda herhangi bir intihap yok sadece şişme var köpegim belçika blunos cinci kız acaba derdi ne olabilir çok aşırı kilolu ve 3 senedirde yürüyüşlerde aşırı heves alıyor ve çok çabuk yoruluyor

  • admin dedi ki:

   Patide enfeksiyon olabilir. Yada bir kalp problemine bağlı olarak vücutta ödem oluşmaya başlamış olabilir.

 33. Gülay dedi ki:

  Merhabalar .. Dün 50 günlük french bulldog sahiplendim karnesini çıkartmYa gittiğimde vet.hekim raşizm olduğunu söyledi ama d vit ilegeçiceğini söylefi içim rahat etmedi birçok yere daha sordum kimi geçici kimi sargılı kimi ise ameliyatlı olduğunu söylüyor sizin de fikrinizi almak istiyorum düzelmesi için nasıl desteklemeliyim evde ne kadae sürer

  • admin dedi ki:

   Hastalığın prognozu raşitizm in ne kadar fazla ilerlediği ile alakalıdır. Bazen sadece vitamin tedavisi yeterken bazen ise hastalık ilerlediği için ameliyatlık durumlara kadar varabiliyor.

 34. Serdar dedi ki:

  Merhaba benim 5 aylik kangal köpegim var sol on bacağı dirsekten aşağıya içe doğru eğilmeye başladı sebebi ve tedavisi nedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Sebebi genetik yatkınlık ve yanlış besleme. Tedavi için çok geç değilse beslemenin düzene koyulması ile düzelebilir eğer ilerlediyse bandaj hatta ameliyat bile gerekebilir.

 35. ercan aksoy dedi ki:

  benim 9 aylık kangal köpeğim var. bir ay önce 2 kardeş kavga ederken biri diğerinin kafasından tuttu ve diğeri ayağa kalkamadı. ayakları tutmadı. yarım saat sonra güçlükle ayağa kalktı ve sallanarak yürümeye başladı.
  şuan üzerinden yaklaşık 1 ay geçti ve köpeğimin arka ayakları felçli gibi, ani harekette veya hızlı hareket edince ya düşüyor yada kalçasını sallayarak yürüyor. vitamin kullandım ama faydası olmadı. ne yapmam gerekiyor düzelmesi için? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Eğer sorun çarpışmaya bağlı ise beyin hasarına bağlı nörolojik bir problem gibi görünüyor ancak bunun oluşması çok zor bir ihtimal, bu his kaybının neye bağlı olduğu bulmak için çok iyi bir nörolojik muayene gerekiyor. Tavsiyem veteriner fakültesi üniversite hastahanelerine başvurmanız.