Köpekler Portakal Yermi

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Köpekler her zaman sadece et yemezler meyveleri de tüketirler hatta bazıları meyve delisidir diyebiliriz.

Köpeklerin yiyebileceği meyveler listesinde yaban mersini, muz ve elma vardır. Meyve içeren yemleri çokça görürüz bunlar genellikle tedavi amaçlı mamalardır. Ama sadece bazı meyveler köpekler için sağlıklıdır ve ayrıca mamalarda doğal tatlandırıcı olarak kullanılır.

Köpekler şeker ve yüksek lif oranına sahip portakalı tüketebilirler fakat bazı konularda dikkatli olunmalarıdır

Köpekler ne kadar portakal yiyebilir soruna veteriner hekimler  “Küçük ırklar bir portakalın 1/4 ‘ü büyük ırklar ise 1/3’ ünü tüketebilirler “ şeklinde cevap vermişlerdir.

Portakal yüksek oranda c vitamini içerir fakat A, D, E ve K vitaminlerinde olduğu gibi vücutta depolanıp toksik etkiye neden olmaz çünkü suda eriyip idrar ile atılır.

 Portakalın Köpekler İçin Yararı

Vitamin C özellikle yavru sahibi köpekler için önemlidir, bir portakal ısırığı ile ihtiyacı olan Vitamin C yi alabilir.

Sıkı egzersiz yapan ve stres altında olan köpekler de karaciğer görevini tam olarak yapamayıp Vitamin C üretemez bu gibi durumlarda takviye için portakal kullanılabilir.

Köpeklerde bağışıklık sistemi için portakalın pozitif bir etkisi vardır. Bu vitamin C den dolayı gelir fakat diğer vitamin c içeren meyveler ve sebzeler aynı etkiyi göstermeyebilir.

Portakalın Köpekler İçin Zararı

Unutulmamalıdır ki portakal yüksek şeker içeriği ile ek bir enerji kaynağıdır mamanın yanında verilirken bu enerji hesaplanarak verilmelidir.

Portakal içerdiği Vitamin C yüzünden diyabetik köpeklerde kan değerleri üzerine etki eder bu gibi hastalığı olan köpeklere verilmesi sakıncalıdır.

Portakalın sulu içi kısmı güzeldir fakat dışındaki turuncu kabuğu köpeklerin sindirim sistemine pekiyi gelmez bundan dolayı kabuklu yedirilmemelidir ayrıca çekirdeklerinin de çıkarılması tavsiye edilir.

Aslında bütün köpek mamaları içerisindeki vitaminler köpeğiniz için tam olarak ayarlanmıştır yani ek bir vitamin kaynağına ihtiyaç yoktur. Fakat köpekler portakal yemeyi sevebilir bundan dolayı günlük olarak limiti aşmayacak şekilde portakal verilebilir.