Köpekler Nasıl Banyo Yaptırılır

Köpek Bakım Ve Besleme
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Birkaç ipucu ve ritüel ile banyo siz ve köpeğiniz için daha keyifli ve daha yararlı olacaktır. Bu ipucular ile banyonun aslan payını siz değil köpeğiniz alacak, kısacası köpeğiniz sizi değil siz köpeğinizi banyo yaptıracaksınız.

Köpeklere Banyo Yaptırmak ya da Yaptırmamak

İlk adım olarak veteriner hekiminize danışarak köpeğinizi banyo yaptırılabilir bir ırk mı olduğunu sorun. Bazı ırkların yaşam koşullarından dolayı sık sık banyo yaptırılması gerekir ve iyi bir şampuan kullanılmalıdır. Eğer köpeğiniz dışarıda çok vakit geçiriyor ve oynamak için dışarıya çıkıyorsa banyo sıklığı arttırılmalıdır. Bazı ırklar örneğin Kaniş gibi ırklar Alman Çoban Köpeği ırkına göre daha fazla sıklıkla banyo yaptırılmalıdır.

Çok fazla banyo yaptırmak(haftada bir kere olmak üzere) köpeğinizi tüylerinin doğal olarak salgıladığı yağı tamamen kurutur tüy yapısının bozulması ve derinin tahrip olmasına neden olur. Köpeğiniz gerçek anlamda kirlenmiyorsa bakımını sadece fırçalayarak banyo sayısını azaltabilirsiniz. Bu şekilde banyo yaptırmadan da tüyler canlı ve bakımlı görünür.

Köpek Banyosu Hazırlık

Köpeğiniz banyo yaptırmadan önce bazı malzemelere ihtiyaç duyarsınız bunları hazırlarken köpeğin uzakta başka bir odada olması daha iyi olur bu sayede gereksiz yere uyarılıp endişelenmemiş olur.  Köpeğinizi banyo yaptırmadan önce lazım olan malzemeler şu şekildedir.

  • Veteriner hekim tarafından önerilen köpek şampuanı – (Eğer dikkat etmezseniz köpeğinizde alerjiye yol açabilir.)
  • Mineral yağı ve Pamuk topu
  • Lif veya sünger
  • Havlu – (Köpeğiniz ne kadar büyükse o kadar büyük bir havluya ihtiyaç duyarsınız)
  • Sıcak serbest bir alan
  • Bir banyo bağlama ipi(Eğer dışarıda banyo yaptırıyorsanız sabitlemek için bir yere bağlamanız gerekiyor)
  • Tüyleri taramak için bir fırça ve tarak
  • Bir yumuşak fırça, pençesi ve tırnakları için.
  • Bir plastik küvet

Eğer dışarıda hava soğuk ise köpeğinizi dışarıda yıkamayın. Özellikle yavrularda daha dikkat edilmelidir soğuk hava vücut ısı regülasyonunu etkileyerek hipotermi ye varana kadar sorunlara yol açabilir. Yavru köpekler ilk banyolarını dört haftalıktan olmadan yaptırılmamalıdır.

Banyodan önce fırça yardımı ile tüyleri tarayarak bütün topaklanmalar açılmalıdır. Aksi takdirde su değen tüy topakları daha da sıkışarak açılmaz düğümler haline gelecek ve tek çözüm makas ile kesmek olacaktır. Eğer köpeğinizin tüyleri keçeleşmiş veya boya ile yapışmış ise süs makası ile kesebilir ya da bitkisel veya mineral yağları kullanarak yumuşatıp açabilirsiniz.

Eğer tüy düğümlerini açmakta zorlanıyorsanız bir profesyonel pet kuaföründen yardım almak isteyebilirsiniz.

Şimdi köpeğimizi banyoya hazırlama zamanı. Gözlerinin şampuandan yanmaması için mineral yağını damlatın ve kulaklarına su kaçmaması için pamuk toplarını kulağına tıkayın.

Eğer pamuk kullanırsanız pamuk büyüklüğünü iyi ayarlamalısınız aksi takdirde küçük pamuk kulak kanalına kaçarak sorun yaratacaktır.

Eğer bir plastik küvette ya da evdeki küvetinizde köpeğinizi banyo yaptırıyorsanız su seviyesinin dirseklerini geçmemesine özen gösterin. Su sıcaklığı oldukça önemlidir ve tam olarak 39 derece köpeğinizin banyosu için idealdir.

Köpeğimizi Banyo Yaptırma Zamanı

Köpeğinizi küvetin içine koyun eğer banyo bağlama ipi kullanıyorsanız ipi küvet deliği tarafına bağlayın. Bir tas yardımı ile suyu sırtından aşağıya dökün. Eğer sprey tarzı tüy bakım ilaçları kullanacaksınız kısık ayarda sıkın aksi takdirde korkabilir. Tamamen ıslattıktan sonra şampuanlama kısmına geçebilirsiniz, şampuanı dökün ve nazikçe 10 dakika boyunca ovalayın. Yüzünü ve ağızını köpüklerken dikkatli olun.  Bir lif veya sünger kullanarak yüzünü güzelce temizleyin. Yumuşak pençeleri ve tırnaklarını yumuşak fırça ile temizleyin.

Durulama kısmına geçebilirsiniz. Durulamadan önce küvetteki suyu boşaltmayı unutmayın. Durulama evresi çok önemlidir bütün köpüğün tamamen gittiğinden emin olun.

Aksi takdirde tüylerde kalan şampuan kalıntıları alerjik reaksiyon başlatabilir.

Durulama bittikten sonra küveti boşaltın ve köpeğinizin tüylerinde kalan fazla suyu eliniz ile hafifçe sıkarak akmasını sağlayın. Sular akıp azalınca havlu ile kurutmaya başlayın. Eğer saç kurutma makinası kullanıyorsanız düşük ısı ve düşük fan ayarında kullanın. Kulaklarındaki pamuğu çıkarın ve enfeksiyon olmaması için kulaklarını başka bir pamuk ile iyice kurulayın.