Kedilerde Normal Doğum | Veteriner Hekim

Kedilerde Normal Doğum

Kedi Bakım Ve Besleme
Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 0 yorum yapıldı.

Hamilelik ve doğum hem siz hem de kediniz için korkutucu, kafa karıştırıcı ve zahmetli bir deneyim olabilir. Ancak bu süreçte nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmek sizi ve kedinizi büyük bir yük altından kurtaracaktır.

Kediler çoğu zaman normal doğum yaparlar fakat bazen işler yolunda gitmez ve “zor doğum” yani “Distosi” durumu ile karşı karşıya geliriz işler bu duruma gelirse bir veteriner hekimden yardım almanız şarttır. Biz bu yazımızda normal bir gebelik süreci ve normal bir doğum kedilerde nasıl olmalıdır ve nasıl bir yol izlenmelidir bunu anlatacağız.

Kedilerde Gebelik

Çoğu kişi, kediler için gebeliğin tam olarak çiftleşme anında olduğunu zannederler fakat bu tam olarak doğru değildir. Gebeliğin gerçek anlamda nasıl gerçekleşir buna bakalım. Kedilerde gebelik 63 gün sürer fakat gebe kalma zamanını tam olarak bilmemiz gerekir. Bunu anlamak zordur çünkü kediler çiftleşir ve çiftleşme sonrası dişi kedide ovulasyon(yumurtlama) olur. Ovulasyonun tam olarak ne zaman gerçekleştiği dışarıdan bir gözlemle belirlenemez. Bundan dolayı gebelik tam olarak 63 gün yerine 58-70 gün arası olarak değerlendirilir. Bir veteriner hekim vajinal duvar hücreleri yapısını inceleyerek bu zaman aralığını daraltabilir.

Kedilerde çiftleşme her zaman gebelik ile sonuçlanmaz bundan dolayı veteriner hekim tarafından ultrason ya da diğer testler ile gebelik olup olmadığı kontrol edilebilir.

Gebe Kedilerde Besleme

Kediler için gebelik kararı almak yanında bazı sorumluluklar getirir bunlarda ilki gebe hayvanın korunmasıdır. Gebelikten önce dişi kedide aşıların tam olmasına dikkat edilmelidir çünkü gebelik sırasında aşı yapılması tavsiye edilen bir durum değildir. Ayrıca gebelikten önce FeLV ve FIV testleri yapılıp bunların negatif olup olmadığına bakılmalıdır.

Gebelik başlangıcından itibaren anne kedinin besin ihtiyacı artar. Gebelik ilerledikçe artan besin ihtiyacı gebelik sonrası emzirme döneminde de devam eder. Yavaş yavaş arttırılan besin miktarı son zamanlarda bir düzene koyulur ve bu düzen emzirme döneminde bozulmadan devam edilir. Yavrular sütten kesilinceye kadar bu şekilde devam edilir ve sütten kesimden sonra besin miktarı normal seviyeye çekilir. Vitamin ya da herhangi bir ek takviyeye ihtiyaç yoktur sadece artan bir kalori ihtiyacı vardır buda mama miktarı arttırılarak karşılanır. Yavruların tam olarak gelişimi son 1/3 lük dönemde olur yani son 21 güne tekabül eder yem miktarı bu döneme yakın bir zamanda arttırılmalıdır ve son 21 günde sabit olacak bir şekilde ayarlanmalıdır. Kedilerde gebelik sırasında aşırı besleme yapılmamalıdır aksi takdirde zor doğum olabilir veya doğacak yavrularda doğmasal anomaliler görülür.

Kedilerde Doğum İçin Hazırlık

Doğuma bir hafta kala güvenli, temiz ve konforlu bir doğum kutusu hazırlanmalıdır. Kedi doğum kutusu anne tarafından kolayca girilebilecek fakat doğan yavruların dışarı kaçamayacağı bir şekilde olmalıdır. Bu kutuyu yapmak için tahta veya kolay temizlenebilen diğer yapı malzemeleri kullanılabilir. Hangi materyali seçerseniz seçin kutunun anne kedi tarafından kolayca giriş çıkış yapabileceği bir büyüklükte olduğuna emin olun. Giriş kapısında bulunacak eşik, anne tarafından kolayca tek adımla geçebileceği yükseklikte olmalıdır. Kutunun bulunduğu yer ılık, sıcak ve hava akımının olmadığı bir yer olmalıdır. Eğer mümkünse sessiz ve tenha bir yer olmalıdır.
Kutunun tabanı başlangıçta kolay temizlenebilir olması için gazete ile kaplı olmalıdır. Doğum gerçekleştikten sonra gazete hızlıca temizlenip bez veya havlu serilmelidir. Anne kedi doğum başlamadan önce doğum kutusunun içine koyulmalıdır. Kediniz hazırladığınız kutuyu beğenmeye bilir ya da doğum başladığında uzak bir yerde olduğu için başka yerleri tercih edebilir bundan dolayı onu rahatsız etmeyin bir büyük bir ihtimal onun seçimi dolap, çamaşırlar ya da yatağın altı olacaktır onu orada rahat ettirmeye çalışın.

Ek bir öneri olarak kaç tane yavru geleceğini önceden öğrenmeniz doğumun ne kadar süreceğine ya da bitip bitmediğini anlamanıza yardımcı olacaktır bundan dolayı anne kediyi bir veteriner hekim e götürerek ultrason ile kaç tane yavru olacağını öğrenmenizde yarar vardır.

Doğumun yaklaştığı zamanda günde iki kere kedimizin vücut sıcaklığını ölçmeniz iyi olacaktır çünkü vücut sıcaklığı gebeliğin başlangıcını bize gösterebilir. Kedilerde doğumdan 24 saat önce vücut sıcaklığı düşer ve bu düşüşten yaklaşık 24 saat sonra doğum başlar. Kedilerde normal vücut sıcaklığı 38,3 ℃-39,1 ℃ iken doğumdan 24 saat önce vücut sıcaklığı 36,6 ℃- 37,2 ℃ ye düşer.Kedilerde Doğum Sancısı Evreleri

Doğum Sancısı Evre-1

Vücut sıcaklığının düşmesi ile bu evreye girilir. Bu evrede kedi huysuz ve huzursuzdur. Genellikle sık sık nefes alma, adımlama, yemek reddetme ve bazen kusma görülebilir. Yuva yapma davranışı başlar. Bu davranış görüldüğünde doğum kutusuna yerleşme zamanının geldiği anlaşılmalıdır. Kutuda onu rahat ettirebilmek için bez parçaları ya da elbise koyabilirsiniz. Unutmayın ki çıkmayacak lekeler olabilir bundan dolayı kullanacağınız bezleri ya da giysileri iyi seçmelisiniz.

Bu aşama tipik olarak 6-12 saat arası sürer. Bu evrenin sonunda serviks tamamen genişlemiştir.  Eğer 1. evre 24 saat ten uzun sürerse bir veteriner hekimden yardım almanız gerekir.

Doğum Sancısı Evre-2

Bu evre yavruların doğduğu evredir. Bu evrede görünür kasılmalar başlar. Karın gerilir ve kedi ıkınmaya başlar. Bu evrede tuvaletini yapıyormuş gibi ıkınacaktır.
İlk kasılmadan 1-2 saat sonra ilk yavru meydana gelecektir. İlk kasılmadan 2 saat sonra hâlâ ilk yavru doğmadıysa kesinlikle veteriner hekim tarafından müdahale edilmelidir. İlk yavru doğduktan sonra bir dinlenme fazına girilir ve bu 4 saat sürebilir ama tipik olarak 30 dakika sürer. Eğer ilk yavru doğduktan 4 saat sonra diğer yavrular gelmediyse veteriner hekim yardımına ihtiyaç vardır. Bazen doğumda dinlenme fazı olmaz birkaç yavru art arda gelebilir.

Doğum Sancısı Evre-3

Bu evre yavru meydana geldikten sonra olur. Bu evrede plasenta atılır, kedilerde plasentanın atımı yaklaşık 5-15 dakika arası sürer. Eğer birden fazla yavru arka arkaya doğarsa plasenta yavrular ile birlikte atılabilir. Bu evreden sonra yeniden ikinci evreye dönülür. İkinci evrenin dinlenme fazı başlar. Bütün yavrular doğana kadar bu döngü devam eder. Plasenta sayımı oldukça önemlidir kedi sayısı kadar plasenta olmalıdır. Bütün plasentalar atılmazsa bu anne için kötü olacaktır. Rahimde bakteriyel enfeksiyon gerçekleşecektir.

Kedilerde Doğum Sonrası

Yavru doğduktan sonra anne kedi yavruyu yalayarak hemen temizlemeye başlamalıdır. Eğer amniyon kesesi hala duruyorsa onu yalar ve göbek kordonunu çiğneyerek koparır. Plasentayı temizlerken yiyebilir bunu yapmasına gerek yoktur plasenta sindirilemez bundan dolayı kusma ve ishal olabilir eğer imkan varsa plasentayı alabilirsiniz.
Eğer yavru kese ile doğarsa hemen yardım edilmesi gerekir. Anne kedi keseyi dişiyle yırtarak yavruyu çıkarır ve temizlemeye başlar. Eğer bunu yapmıyorsa siz elinizle bu işlemi yapmalısınız. Bazen anne kediler doğan yavrulara nasıl bakacağınız bilmez bundan dolayı kediniz eğer yavruları yalayıp temizlemiyorsa bir havlu yardımıyla sürterek temizlemeniz gerekir ve yavru kedilerde göbek kordonunu 3 cm olacak şekilde bağlayıp dış taraftan kalan kısmı kesmelisiniz. Yavrular temizlenip ağlamaya başlayana kadar temizlemeye devam edin. Yavrular doğduktan kısa bir süre sonra anneleri tarafından emzirilmeleri gerekir kedinizin yanında durmalı ve emzirdiğinden emin olmalısınız.