Kedilerde Normal Doğum

Kedi Bakım Ve Besleme
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 201785 yorum yapıldı.

Hamilelik ve doğum hem siz hem de kediniz için korkutucu, kafa karıştırıcı ve zahmetli bir deneyim olabilir. Ancak bu süreçte nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmek sizi ve kedinizi büyük bir yük altından kurtaracaktır.

Kediler çoğu zaman normal doğum yaparlar fakat bazen işler yolunda gitmez ve “zor doğum” yani “Distosi” durumu ile karşı karşıya geliriz işler bu duruma gelirse bir veteriner hekimden yardım almanız şarttır. Biz bu yazımızda normal bir gebelik süreci ve normal bir doğum kedilerde nasıl olmalıdır ve nasıl bir yol izlenmelidir bunu anlatacağız.

Kedilerde Gebelik

Çoğu kişi, kediler için gebeliğin tam olarak çiftleşme anında olduğunu zannederler fakat bu tam olarak doğru değildir. Gebeliğin gerçek anlamda nasıl gerçekleşir buna bakalım. Kedilerde gebelik 63 gün sürer fakat gebe kalma zamanını tam olarak bilmemiz gerekir. Bunu anlamak zordur çünkü kediler çiftleşir ve çiftleşme sonrası dişi kedide ovulasyon(yumurtlama) olur. Ovulasyonun tam olarak ne zaman gerçekleştiği dışarıdan bir gözlemle belirlenemez. Bundan dolayı gebelik tam olarak 63 gün yerine 58-70 gün arası olarak değerlendirilir. Bir veteriner hekim vajinal duvar hücreleri yapısını inceleyerek bu zaman aralığını daraltabilir.

Kedilerde çiftleşme her zaman gebelik ile sonuçlanmaz bundan dolayı veteriner hekim tarafından ultrason ya da diğer testler ile gebelik olup olmadığı kontrol edilebilir.

Gebe Kedilerde Besleme

Kediler için gebelik kararı almak yanında bazı sorumluluklar getirir bunlarda ilki gebe hayvanın korunmasıdır. Gebelikten önce dişi kedide aşıların tam olmasına dikkat edilmelidir çünkü gebelik sırasında aşı yapılması tavsiye edilen bir durum değildir. Ayrıca gebelikten önce FeLV ve FIV testleri yapılıp bunların negatif olup olmadığına bakılmalıdır.

Gebelik başlangıcından itibaren anne kedinin besin ihtiyacı artar. Gebelik ilerledikçe artan besin ihtiyacı gebelik sonrası emzirme döneminde de devam eder. Yavaş yavaş arttırılan besin miktarı son zamanlarda bir düzene koyulur ve bu düzen emzirme döneminde bozulmadan devam edilir. Yavrular sütten kesilinceye kadar bu şekilde devam edilir ve sütten kesimden sonra besin miktarı normal seviyeye çekilir. Vitamin ya da herhangi bir ek takviyeye ihtiyaç yoktur sadece artan bir kalori ihtiyacı vardır buda mama miktarı arttırılarak karşılanır. Yavruların tam olarak gelişimi son 1/3 lük dönemde olur yani son 21 güne tekabül eder yem miktarı bu döneme yakın bir zamanda arttırılmalıdır ve son 21 günde sabit olacak bir şekilde ayarlanmalıdır. Kedilerde gebelik sırasında aşırı besleme yapılmamalıdır aksi takdirde zor doğum olabilir veya doğacak yavrularda doğmasal anomaliler görülür.

Kedilerde Doğum İçin Hazırlık

Doğuma bir hafta kala güvenli, temiz ve konforlu bir doğum kutusu hazırlanmalıdır. Kedi doğum kutusu anne tarafından kolayca girilebilecek fakat doğan yavruların dışarı kaçamayacağı bir şekilde olmalıdır. Bu kutuyu yapmak için tahta veya kolay temizlenebilen diğer yapı malzemeleri kullanılabilir. Hangi materyali seçerseniz seçin kutunun anne kedi tarafından kolayca giriş çıkış yapabileceği bir büyüklükte olduğuna emin olun. Giriş kapısında bulunacak eşik, anne tarafından kolayca tek adımla geçebileceği yükseklikte olmalıdır. Kutunun bulunduğu yer ılık, sıcak ve hava akımının olmadığı bir yer olmalıdır. Eğer mümkünse sessiz ve tenha bir yer olmalıdır.
Kutunun tabanı başlangıçta kolay temizlenebilir olması için gazete ile kaplı olmalıdır. Doğum gerçekleştikten sonra gazete hızlıca temizlenip bez veya havlu serilmelidir. Anne kedi doğum başlamadan önce doğum kutusunun içine koyulmalıdır. Kediniz hazırladığınız kutuyu beğenmeye bilir ya da doğum başladığında uzak bir yerde olduğu için başka yerleri tercih edebilir bundan dolayı onu rahatsız etmeyin bir büyük bir ihtimal onun seçimi dolap, çamaşırlar ya da yatağın altı olacaktır onu orada rahat ettirmeye çalışın.

Ek bir öneri olarak kaç tane yavru geleceğini önceden öğrenmeniz doğumun ne kadar süreceğine ya da bitip bitmediğini anlamanıza yardımcı olacaktır bundan dolayı anne kediyi bir veteriner hekim e götürerek ultrason ile kaç tane yavru olacağını öğrenmenizde yarar vardır.

Doğumun yaklaştığı zamanda günde iki kere kedimizin vücut sıcaklığını ölçmeniz iyi olacaktır çünkü vücut sıcaklığı gebeliğin başlangıcını bize gösterebilir. Kedilerde doğumdan 24 saat önce vücut sıcaklığı düşer ve bu düşüşten yaklaşık 24 saat sonra doğum başlar. Kedilerde normal vücut sıcaklığı 38,3 ℃-39,1 ℃ iken doğumdan 24 saat önce vücut sıcaklığı 36,6 ℃- 37,2 ℃ ye düşer.Kedilerde Doğum Sancısı Evreleri

Doğum Sancısı Evre-1

Vücut sıcaklığının düşmesi ile bu evreye girilir. Bu evrede kedi huysuz ve huzursuzdur. Genellikle sık sık nefes alma, adımlama, yemek reddetme ve bazen kusma görülebilir. Yuva yapma davranışı başlar. Bu davranış görüldüğünde doğum kutusuna yerleşme zamanının geldiği anlaşılmalıdır. Kutuda onu rahat ettirebilmek için bez parçaları ya da elbise koyabilirsiniz. Unutmayın ki çıkmayacak lekeler olabilir bundan dolayı kullanacağınız bezleri ya da giysileri iyi seçmelisiniz.

Bu aşama tipik olarak 6-12 saat arası sürer. Bu evrenin sonunda serviks tamamen genişlemiştir.  Eğer 1. evre 24 saat ten uzun sürerse bir veteriner hekimden yardım almanız gerekir.

Doğum Sancısı Evre-2

Bu evre yavruların doğduğu evredir. Bu evrede görünür kasılmalar başlar. Karın gerilir ve kedi ıkınmaya başlar. Bu evrede tuvaletini yapıyormuş gibi ıkınacaktır.
İlk kasılmadan 1-2 saat sonra ilk yavru meydana gelecektir. İlk kasılmadan 2 saat sonra hâlâ ilk yavru doğmadıysa kesinlikle veteriner hekim tarafından müdahale edilmelidir. İlk yavru doğduktan sonra bir dinlenme fazına girilir ve bu 4 saat sürebilir ama tipik olarak 30 dakika sürer. Eğer ilk yavru doğduktan 4 saat sonra diğer yavrular gelmediyse veteriner hekim yardımına ihtiyaç vardır. Bazen doğumda dinlenme fazı olmaz birkaç yavru art arda gelebilir.

Doğum Sancısı Evre-3

Bu evre yavru meydana geldikten sonra olur. Bu evrede plasenta atılır, kedilerde plasentanın atımı yaklaşık 5-15 dakika arası sürer. Eğer birden fazla yavru arka arkaya doğarsa plasenta yavrular ile birlikte atılabilir. Bu evreden sonra yeniden ikinci evreye dönülür. İkinci evrenin dinlenme fazı başlar. Bütün yavrular doğana kadar bu döngü devam eder. Plasenta sayımı oldukça önemlidir kedi sayısı kadar plasenta olmalıdır. Bütün plasentalar atılmazsa bu anne için kötü olacaktır. Rahimde bakteriyel enfeksiyon gerçekleşecektir.

Kedilerde Doğum Sonrası

Yavru doğduktan sonra anne kedi yavruyu yalayarak hemen temizlemeye başlamalıdır. Eğer amniyon kesesi hala duruyorsa onu yalar ve göbek kordonunu çiğneyerek koparır. Plasentayı temizlerken yiyebilir bunu yapmasına gerek yoktur plasenta sindirilemez bundan dolayı kusma ve ishal olabilir eğer imkan varsa plasentayı alabilirsiniz.
Eğer yavru kese ile doğarsa hemen yardım edilmesi gerekir. Anne kedi keseyi dişiyle yırtarak yavruyu çıkarır ve temizlemeye başlar. Eğer bunu yapmıyorsa siz elinizle bu işlemi yapmalısınız. Bazen anne kediler doğan yavrulara nasıl bakacağınız bilmez bundan dolayı kediniz eğer yavruları yalayıp temizlemiyorsa bir havlu yardımıyla sürterek temizlemeniz gerekir ve yavru kedilerde göbek kordonunu 3 cm olacak şekilde bağlayıp dış taraftan kalan kısmı kesmelisiniz. Yavrular temizlenip ağlamaya başlayana kadar temizlemeye devam edin. Yavrular doğduktan kısa bir süre sonra anneleri tarafından emzirilmeleri gerekir kedinizin yanında durmalı ve emzirdiğinden emin olmalısınız.


 1. Derya dedi ki:

  Kedim dün 6 adet yavru doğurdu. Ama karnı hala aşırı şiş. Gün aşırı doğum süreci devam eder mi?

  • admin dedi ki:

   Normalde gün aşırı doğum devam etmez fakat doğum komplike bir olaydır şüpheleriniz varsa veteriner hekime başvurmanızı öneririm, ultrason ile muayene kesin teşhis için önemlidir.

 2. senem dedi ki:

  Bahçeye çıkıp gelen bir kedim var. Gebe kaldıktan 46 ila 53. gün (ben doğuma daha en az 15 gün var sanıyordum) öğlen dışarı çıktı. Her gün en az 4-5 saat çıkar. Benim işlerim uzun sürdüğü için gece 11 de eve gelebildim. Ve kedim yoktu. Hiç uzağa gitmez. Bize çok düşkün, başka insanlara karşı yabanidir yanaşmaz. 2 gündür gece gündüz arıyoruz. 50-52. gün doğum yapmış olabilir mi? Bir evin bodrumuna falan saklanıp çıkmıyor sesimizi duymasına rağmen gelmiyor olabilir mi? 2 gündür sürekli ağlıyorum. Cumartesi öğlenden beri 60 saattir aç. Dışarıda kesinlikle yemek yemez bulamaz hiç yemedi. Eğer doğum yaptıysa ve plasenta yediyse kaç gün tok kalır? Ya da yavrularının başını beklemeyi 5 dakika bırakıp acıkıp ne zaman eve gelir? Dışarıda sesimize gelmeden durmaz normalde hemen gelir. Ama evde saklanmayı ve çıkmamayı da seven bir kediydi.
  Bütün asfaltları bile kan lekesi var mı diye aradık. Hiç araba çarpması gibi bir belirti bulamadık. Lütfen yardımcı olun kafamdaki sorulara. Beklemek çok acı veriyor. Boşuna mı sürekli arıyoruz gece gündüz geziyoruz. :(( Uzun oldu üzgünüm şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Doğum öncesi ve sonrası salgılanan hormonlar kedilerde annelik iç güdüsünü ortaya çıkarır ve yavruları için yaşamaya başlarlar. Büyük bir ihtimalle yavrularını sakin bir yerde doğurdu ve şuan onlara bakıyor. Dışarıdan yemek yeme konusuna gelecek olursak, hormonlar kişiliği o kadar değiştiriyor ki bu kedi benim kedim değil normalde bunları yapmaz dediğiniz davranışlarda bulunuyor, yani yeni doğum yapmış bir kedi kesinlikle yavruları için bir yerlerden yemek bulur hiç olmadı kuş ve fare bile avlar. Yavruların anneden bağımsız hale gelmesi 2-3 hafta arası sürüyor. Anne bu dönemden sonra geri gelebilir yada yeni düzenine alışırsa orada o düzeni yaşamaya devam edebilir.

  • YAKUP dedi ki:

   Merhaba sizin yaşadığınız durumla aynı yaşadığım bir olayı anlatıcam ve diğer arkadaşlarında başına gelecek bir durum olduğu için deneyimleri olur en azından. Bir gün ailem bir kedinin bizim pencere arasında bulunan küçük ve tehlikesi olmayan boşluğa sürekli ağzında yiyecekler getirip inip çıktığını fark ediyor. Sonra annem pencereden o küçük araya baktığında 4-5 adet yavrusunu orada doğurduğunu anlıyor ve annem bunun üzerine yavrularına yardım için mama vermeye kalkıştığında anne kedi ters tepki vererek tıslıyor ve kesinlikle pencereden elini bile çıkartmamak için saldırmaya çalışıyor tabi bu anne kedi gidip geldiği süreçlerde sahibinin yanına gidip oradan getiriyormuş yavrularına mamayı neyse 5-6 gün sonra bizim evin önünde bir adam sağa sola bakıyor ve beni görünce konuşmaya başladı sahibi. Bana kibarca buralarda hiç yavrulayan bir kedi gördün mü kedim hamileydi ve yavrularını almam için beni buralara getirdi ama yavruları nerede bilmiyorum dedi. Bende bizim pencere arasında küçük boşluğumuz var orada yavruları var fakat kesinlikle pencereden elimi bile çıkartmaya müsade etmiyor dedim. Ve adamla beraber eve çıkarak o pencereye gittik adam küçük araya girerek yavruları koli içerisinde çıkarttık ama anne beni yine tehlike olarak gördüğü için kesinlikle beni yaklaştırmadı yardım için bile olsa ama sahibi olan adama tek bir kıskançlık yapmadı çünkü adam gebelikten beri yavrularını doğurmasını bekliyormuş ama anne iç güdüsü ne sebeple bilmiyorum ama sahibime yük olurum diye düşündü sanırım ondan farklı yerde doğurdu çünkü sahibinden kıskanmış olsaydı yavrularını oradan almasınada müsade etmezdi. en adama yavruları teslim ettikten sonra adam şunu söyledi bana ben zaten gebe olduğunu biliyordum ve sürekli kızım hadi yavrularını doğurda sevelim diye konuşurmuş kedisiyle doğumdan önce ve işte en son anne yavrularına mama almaya gittiğinde adam kedisine şöyle demiş kızım sen bize yavrularını neden göstermiyorsun yavruların nerde bizden mi saklıyorsun yavrularını da al gel buraya burda bakarız dedikten sonra hadi bana yavrularını göster kızım nerdeyse evimize alıp gelelim diye beraber adamı bize getirmiş meğerse anne kedi

 3. Hüsamettin dedi ki:

  İlk doğan yavru öldü endişrlenmelimiyim

  • admin dedi ki:

   Öncelikle üzüldüğümü belirtmeliyim, son doğan yavrular çoğu zaman daha güçlü oluyor ama ilk yavrunun neden öldüğünü anlamanız gerekiyor. İlk yavruda doğmasal bir anomali mi vardı, bakım besleme mi yetersiz oldu, anne kabul mü etmedi yoksa gerçekten enfeksiyöz bir hastalığa mı sahipti bunun tespiti yapıldıktan sonra ancak yorum yapılabilir.

 4. Emine dedi ki:

  Merhaba cevap çok acil gelirse sevinirim kedim 4 gün önce 1 yavru dünyaya getirdi maalesef kaybettik bugün 1 yavru daha doğurdu ama kasılmaları var gibi çok sakinleşti güçsüz düştü sanki acaba hala içerde yavru varmıdır ne olur acil cvp yazın ne yapmam gerekiyor

  • admin dedi ki:

   4 gün kediler için çok uzun bir süre 12 saatten fazla uzayan doğumlar kesinlikle veteriner hekim gözetiminde devam etmelidir. Hızlı bir şekilde veteriner hekime başvurun ve ultrason ile içeride yavru olup olmadığı kontrolü sonucunda müdahale yapılır. İçeride yavrular çıkmadan kalırsa ölürler ve yavrunun yıkımlanması sonucu açığa çıkan toksinler anneyi ölüme sürükler. 4 gün bunun için yeterli bir süre acil olarak müdahale edilmeli.

 5. Serağ dedi ki:

  Kedimin dün kasılmaları başladı gece terasa aldım (normaldede bahçede duruyor)ve doğurmuş ama bir tanesi ölü idi üç tanesi sağlıklı benim sorum ise anne yavrunun birini önce ensesinden tuttu sonra sanki boğazından tuttu zor aldık anne yavrusunu boğarmı

  • admin dedi ki:

   Başka yere götürmeniz biraz kötü olmuş. Çünkü kendilerin kendisinin gidip sakin bir yerde doğum yapması gerekiyor. Evet kediler yavruların bazılarını öldürebiliyor bunun nedeni o yavrunun hasta olması ve yaşayamayacak olması. İlk doğumuysa belki tecrübesizlikten hata yapabilir. Tabii bu anlattığım seçilim olayı görülme olasılığı düşük bir olay. Belkide sadece yerini değiştirdiğiniz için yavrularını kendi seçtiği sakin bir yere götürmek için taşımaya çalışıyordur ve tecrübesiz ise bu işi acemice yapıyordur.

 6. Ebru dedi ki:

  Kedim 10 yaşında 2 gün önce doğum yaptı ve çok sık doğum yapıyor karnı hala şiş dün gece sabaha kadar çok sancılandı şuan iyi sizce içinde yavru kalmış olabilir mi 1 tane yavru doğdu sadece yaşlı olduğu için korkuyoruz
  Daha önce hiç veterinere götürmedik çok şükür çok sağlıklı yaşadı ve diğer doğumları güzeldi ilk defa böyle oldu

  • admin dedi ki:

   Yaşı oldukça büyük artık doğum yapması onun için biraz sakıncalı hale gelmiş diyebiliriz. Bir tane yavru kediler için nadir görülen bir sayı diyebiliriz içeride yavru olabilir acil bir şekilde veteriner hekimin ultrason ile kontrol etmesi gerekiyor aksi takdirde çıkamayıp ölen yavrular anneyi öldürecektir.

 7. Meryem dedi ki:

  Merhaba kedim dogum yapti 5 tane saglikli yavrumuz oldu ama kedim beni yanindan ayirmiyor ben yanindan gidince oda yavrulari birakiyor . bide diger kedim dogum yapan kedimi gorunce hirlamaya basliyor .

  • admin dedi ki:

   İlk doğumu ise tecrübesizlikten dolayı anne yavrulara tam anlamıyla bakamayabilir, annelik duygusu eksik gibi duruyor şuan. İlk bir hafta yavru kediler vücut sıcaklıklarını kendileri düzenleyemezler annelerinin kesinlikle yanlarında durup onları ısıtması gerekiyor yanından uzun süreli ayrılmadığına emin olun. Erkek kedi ise yeniden çiftleşmek istiyor fakat dişi kedinin yavruları olduğu için yavrularına bakarken kızgınlığa girmeyecek, erkek kedi bundan dolayı biraz sinirli olabilir. Birde dikkat edin erkek kediler dişi kedi yeniden kızgınlığa girsin diye yavruları öldürebilir.

 8. Berkay dedi ki:

  Normlade evin bahçesinde beslediğimız kedimiz evin içinde doğurdu 6 yavrudan 5’i yaşıyor bugün 6.ncı gün. 2 sorum var birincisi anne kedinin sütü artsın diye tavsiye edilen yumurta sarısı + azıcık süt karışımına dokunmuyor bile, bunun için ne yapılabilir? Ikincisi kartonun içindeki battaniye kokmaya başladı ve annem odanın temizlenmesi gerektiğini söyleyip duruyor, fakat öğrendiğim kadariyla ne o bezi kartonun içinden alabilirim ne de şu anda kartonu yerinden oynatabilirim. Lütfen bu iki konuda yardımcı olunuz. Bir de bu yavrucağızlara nasıl ve ne zaman yuva bulunabilir? Lütfen acil cevap. Iyi günler

  • admin dedi ki:

   Sütünün artması için herhangi bir ek gıda verecekseniz ciğer bunun için iyidir yada kaliteli bir anne kedi maması alabilirsiniz, süt kediler için sakıncalıdır. Yeni bir karton hazırlayın ve içine temiz bir bez serin eğer anne sizi tanıyorsa yavruları tek tek alıp diğer kutuya koyun sorun olmayacaktır. Anne kızıyorsa anne kedi ortamdan uzaklaştığı an değişim işlemini yapın. Sokak kedisi ise özellikle ev aramanıza gerek yok bir zaman sonra yeniden bahçeye koyun ve anneleri onlara sokakta nasıl yaşayacaklarını öğretir bu arada çevrede yavruları isteyen ilgili kişiler olursa sahiplendirebilirsiniz.

 9. Emre dedi ki:

  İyi günler 1 yaşında Scottish Fold cinsi kedim var 19.06.2018 tarihinde saat 12:00’da kedimin kasılmaları başladı ve saat 13:00’da ilk yavru doğdu 15:00’da ikinci yavru doğdu kasılmalar geçti daha önce veteriner hekim ultrason kontrolünde 4 yavru ( + – 1 ) olduğunu söylemişti ancak 2 sağlıklı yavru doğdu kasılma yok ilk kasılma üzerinden şu an 18 saat son doğumun üzerinden 15 saat geçti eğer ki içeride yavru varsa ki var doğum tekrar devam eder mi yoksa sezeryan yapılması gerekir mi ?

  • admin dedi ki:

   15 saat geçmesine rağmen içeride hala yavru varsa sezeryan yapılması gerekiyor acil bir şekilde veteriner hekime başvurun.

 10. Efe dedi ki:

  Merhaba. Kedim (10 aylık) 2 gün önce sabah saatlerinde 2 yavru, ardından yaklaşık 10 saat sonra da bir yavru daha doğuru. İlk doğumun üzerinden 2 gün geçti, fakat karnında biraz şişlik var ve eğer yanılmıyorsam ki pek evhamlı değilimdir yavru kedinin başına dokunuyorum. Anne kedide herhangi bir halsizlik iştahsızlık gibi bir durum da Yok. İnternetten okuduğum kadarıyla da gerçekten karnında yavru kaldı ise anneye anestezi verdikleri ve bu yüzden diğer yavruların da helak oldukları yönünde…Sizce 2 gün aradan sonra dahi kendi Doğum yapar mı? Bunun örneği var mı, yoksa veterinere gitmeli miyim. İlginiz için teşekkürler

  • admin dedi ki:

   İçeride yavru kaldıysa veteriner hekime gitmelisiniz çünkü yavru bir zaman sonra ölür ve anneyi ölüme sürükler. İçeride yavru kalması sonrası yapılan cerrahi müdahale aslında sezeryan doğum operasyonudur aynen insanlarda olduğu gibi yavru canlı çıkarılabilir fakat yanılgı şuarada hayvan sahipleri genelde veteriner hekimlere geç başvurduğu için yavrular zaten içeride ölmüş oluyor bundan dolayı anestezik maddeye suç atıyorlar.

 11. Banu dedi ki:

  Merhaba kedim yaklaşık olarak 1.5 yaşında. Kısa bir süre önce 3. kattan düştü . Veterinere götürdüm ve iç kanama önleyici iğneler yapıldı . Bu olayın üzerinden yaklaşık olarak iki hafta geçtikten sonra hamile olabileceğinden şüphelenmeye başladım. Çünkü memelerinin uçları belirginleşmeye başladı. Ayrıca karnına dokundurmuyor ve sevmeye çalıştığım zaman hemen kalkıp başka yere geçiyor. Benim sorum şu ; eğer kedim hamile ise -ki ben öyle olduğunu düşünüyorum. Hamilelik sürecinde geçirmiş olduğu kazadan dolayı yapılan iğnelerin bebekler ve kedim üzerinde olumsuz bir etkisi olur mu ya da olmuş mudur ? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim .

  • admin dedi ki:

   Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk önce hangi ilaçların verildiğini bilmem gerekiyor. Eğer kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız veteriner hekime ultrason ile kontrol etmesini isteyin. Ama şunu söyleyebilirim genel olarak kullanılan ilaçların büyük bir bölümü (kortikosteroidler hariç) gebelik için sorun teşkil etmiyor.

 12. Füsun dedi ki:

  Merhaba scottish fold 3 yaşında kedim 3 gün önce doğum yaptı 5 tane yavrumuz oldu doğumun ertesi gününde 2 yavrumuz öldü gayet sağlıklı gorunuyorlardi emiyorlardi bugün 1 yavruyu daha kaybettik sebebi ne olabilir diğer 2 yavru da ölecek diye çok endiseleniyoruz 🙁

 13. Özlem dedi ki:

  Kedimiz Haziran’da sezeryanla 1 tane ölü doğum yaptı. Yavru kanala sıkışmış. Şimdi temmuz ağustos itibariyle tekrar kızgınlık evresine girdi. Tekrar doğum yapması en erken ne zaman doğru olur? Kızgınlık dönemini nasıl atlatabiliriz?

  • admin dedi ki:

   Kendini toplarması için bir kızgınlık dönemi boş geçmesini tavsiye ediyoruz, kızgınlık ise zamanla geçecektir ama bazen uzun sürebiliyor.

 14. Arda dedi ki:

  Merhaba kedim 70 gun oldu artik hamile ve hala doqurmadi.Haraketli halada iwtahli akintisida yok karnjnda yavru var ama karnj kûçük . neden hala doqurmadi bilen varsa yardim etsin lutfen

  • admin dedi ki:

   Kedinizin çiftleştiğinden eminseniz bu durum hayali gebelik yada patolojik bir durum olabilir. Veteriner hekim tarafından ultrason muayene yapılması gerekiyor.

 15. Sibel dedi ki:

  Merabalar kedim gece doguma basladi saat 12.40 gibi gece dogum yapti ilk bebek dogdu yalniz 4 saat oldu ve geciyor altında ikinci bebegin yuvası gorunuyor ama daha ikinciyi doguramadi kedim 2 kez hamile kaldi ilk defalari 6 saat icersinde peş peşe 3 tane dogurmustu ama şimdi devam edemiyor sancı belirtiside yok ve uyumak istiyor ne yapmalıyım hekimlik bir durum varmı acaba ilk bebek saglikli ve emiyor

  • admin dedi ki:

   İkinci yavru kanala gelip görünüyor ve uzun süredir çıkmıyor ise yavru sıkışmış olabilir. Doğum için veteriner hekim yardımı gerekiyor.

 16. Selen dedi ki:

  Merhaba, bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var çok araştırdım ancak bununla ilgili bir yazı bulamadım, kedimin veterinerinede sordum o da emin değil, benim dişi beyaz ankara kedim var kısa tüylü, onu arkadaşımın chinchilla cinsi erkek kedisiyle çiftleştirmek istiyorum ancak chinchilla cinsinin kafa yapısı olarak büyük bir kedi olduğu için gelen yavrularda benim kedime nazaran kafa yapısı büyük olabilir bu durumda doğum sırasında kedimi kaybetmekten korkuyorum böyle bir risk var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ediyorum.

  • admin dedi ki:

   Irklar arası çiftleştirmelerde doğum problemlerinden çok genetik problemler ortaya çıkması olası bir durum. Bundan dolayı en iyisi farklı ırklar arası çiftleştirmemek.

 17. Gülşen dedi ki:

  Merhaba kedim 8 gün önce doğum yaptı 4 tane yavrumuz oldu yalnız 3 gündür kedim bir şey yemiyor nedendir acaba yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ediyorum..

  • admin dedi ki:

   Doğum bağışıklık sistemini düşürmüş ve bunun sonucunda hastalanmış olabilir kontrol için veteriner hekime götürün.

 18. Demet dedi ki:

  Kedim çifleşti tüm hamilelik belirtileri var fakat karnı küçük doğum zamanı geldi bügün kanaması oldu kutusundan dışarı çıkıp yemekte yemiyor yavrular ölmüş olabilir mi kanama normal mi ?

  • admin dedi ki:

   Bu durumda tek bir tane yavruda olabilir ya da ikinci bir ihtimalle hayali gebelikte olabilir. Veteriner hekime başvurmanızı öneririm.

 19. Melisa dedi ki:

  Merhaba, kızımın ilk doğumu olucak 12 Ocak’ta çiftleşmesi için bahçeye bıraktım bütün gün dışarıdaydı gece eve geldi. O günden sonra bugün tam 65. gün ve 2 gündür az az sıvı gelmeye başladı ama doğumu henüz başlamadı korkmaya başladım. Bir problem var mıdır sizce?

  • admin dedi ki:

   Çiftleşme zamanını tam olarak tespit edemediğimiz için kesin birşey söylemek yanlış olur. Ultrason ile muayene edilip kesin bir doğum zamanı söylenmeli.

 20. kaan dedi ki:

  kedim fold 2 gün önce doğum yaptı ve 3 yavrumuzda kordon bagı hala durmakta acaba ne yapmalıyız yavrulara zararı olur mu veterınerım batıcon surun zamanla kendı düşer dedi ama endişe duymaktayım net bi cevap veterınere hemen götürüp kestirmek mı ?

  • admin dedi ki:

   Doğada nasıl oluyorsa evde de aynı şekilde olmasının bir zararı yok. Normalde yavru kedileri anneleri yalar ve göbek kordonunun mikrop kapmasını önler, göbek kordonu ise işlevini yitirdiği için bir-iki hafta içinde kendiliğinden düşer. Eğer annenin tecrübesi az ve temizliği yapamıyorsa kendiniz antiseptik olan baticon ile o bölgeyi günde bir kere pansuman yapmanız yetecektir.

 21. buse dedi ki:

  kedim iki gün önce doğum yaptı ancak hala tuvaletini yapmadı ne yapmalıyız bu durum tehlikeli midir

  • admin dedi ki:

   Evet tehlikeli bir durum olabilir. Doğum esnasında küçük bir ihtimalde olsa sinirler zedenelene bilir. Ayrıntılı bir nörolojik muayene gerekiyor. Ayrıca bu kadar uzun süre dışkılalamaması ya da idrara çıkmaması büyük hasarlara yol açabilir. Acilen bir veteriner hekime danışmanızı öneriyoruz.

 22. Şeyma Gül dedi ki:

  1 yaşından biraz büyük dişi bir kedim var, cins değil, dün suyu geldi sonra da hazırladığım yerde yatarak doğuma hazırlanıyordu, yardımcı olur diye karnından aşağıya doğru okşuyordum doğum öncesi gelen bir et parçası var ya o geldi onu yedi sonra kasılmaları başladı ama bunların üzerinden neredeyse 16 saat geçti hala yavrular gelmedi, endişelenmeli miyim? Bir de sürekli yanımda kalmak istiyor,bırakmıyor çevredeki kedilere karşı da saldırgan oldu.

  • admin dedi ki:

   Doğum başlamış gibi görünüyor 16 saat beklemek için uzun bir süre. Acil olarak veteriner hekime başvurunuz.

 23. İlayda dedi ki:

  Kedim doğum yaptı 2 ay sonra tekrar hamile kalma olasılığı var ard arda bu kadar kısa sürede hamile olması onun için herhangi bi hastalığa neden olur mu?

  • admin dedi ki:

   Eğer doğal yaşam koşullarına bakacak olursak kediler doğada iki ayda bir tekrar hamile kalabilir. Evde sağlıklı bir şekilde bakılıyorsa ve herhangi bir hastalığı yoksa tekrar hamile kalabilir.

 24. Muradiye dedi ki:

  Kedim 1 tane doğurdu 8 saat oldu diğerlerini doğurmadı karnında hareket ediyor ne zaman doğurur ne yapmalıyım yardım edin ne olur acil kedim bişey olmasın yardımmmmm

  • admin dedi ki:

   İki yavru arası 8 saat çok fazla içeride yavru olduğuna eminseniz hem anne hemde yavruların sağlığı için acilen veteriner hekime başvurun.

 25. ali dedi ki:

  Kedimin Rahminden yaklaşık 24 saat önce kan geldi 30 dk sonra fln yine bir kaç damla kan geldi fakat kedi hâla doğum yapmadı ve hiçbirşey yokmuş gibi evde geziyor ve yorgunluk ve halsizlik yok veterineri aradık fakat hiçbirşey demedi ne yapmalıyız yavrularve kedim yaşarmı ?

 26. Ayşegül dedi ki:

  Kedilerin doğumu genel olarak ne kadar sürmeli? Ultrasonda tahmini 3 yavru görmüştük. Kedimin ilk doğumu 2 tane ı yavru doğdu ama 3. Hala yok 2 saati geçti 2. Yavrudan sonra. Çok yorgun duruyor. Veteriner hekim aramalı mıyım? Ne kadar sürmesi doğal?

  • Ayşegül dedi ki:

   Bir de bu süreçte su,mama,süt filan götürmeli miyiz anne kediye ? Diğerlerini besleyip yaladığı için susuz kalmasından çekiniyorum.

   • admin dedi ki:

    Doğum bitene kadar rahatsız etmezseniz daha iyi olur aksi taktirde strese girerse doğumda problemler çıkabilir. Uzak ve görebileceği yere su ve mama koyarsanız yeterli olur ihtiyacı olduğunda o gidip yer.

  • admin dedi ki:

   İki yavru arası 2 saaten fazla olmamalı ancak 5. yavrudan sonra bu kadar bekleme kabul edilebilir. Veteriner hekimi aramanızı tavsiye ederim.

 27. Irem dedi ki:

  Kedimin arka tarafından şeffaf sıvı geliyor ve sürekli ıkınıyor yaklaşık olarak 2-3 saattir galiba doğum sancısı başladı ne yapmalıyım

 28. Eda dedi ki:

  Merhaba sezaryen ameliyatından sonra narkoz etkisi altındayken kulakları ve partilerinin çok soğuk olması normal mi kedimin ?

  • admin dedi ki:

   Evet gayet doğal anestezinin yan etkisi vücut ısısının korunamasıdır. Zaten ısıtıcılı yoğun bakım üniteleri bu gibi durumlar için var. Ameliyat sonrası belli bir saat ısıcılar ile vücut ısısı korunmaya çalışılır.

 29. Ebru dedi ki:

  Merhaba kedimin dün 12 gibi doğum sancıları başladı 6 da ilk doğumunu yaptı 10 a kadar 4 yavru doğurdu sonrasında biraz ıkındı karnında yavru olabilir mi yine ama karnında da bir şişlik yok daha da ıkınmadı. Ikınması normal mi

  • admin dedi ki:

   Şuan gayet sağlıklı bir doğum gerçekleşmiş gibi görünüyor. Eğer ıkınmalar kesilmeden sürekli devam ederse veteriner hekime başvurunuz.

 30. Ebru dedi ki:

  Merhaba kedim 9 gün önce doğum yaptı yavrularını taşımaya çalışıyor ve sürekli miyavlıyor. Bunun nedeni nedir acaba? Ve bir de kedinin karnında yavru kaldıysa zehirlediği nasıl anlaşılır

 31. Tarık dedi ki:

  1 saat önce kedimden kanlı bir et parçası geldi sizce doğum başladı mı?

 32. Zühal dedi ki:

  Merhabalar
  Kedim bugün saat 14.00 civarı ardı ardına 4 yavrusunu doğurdu. Ancak çok fazla titremesi var. Sıcak bir kutunun içinde yavrularıyla beraber onları emziriyor. Hatta ona elimle mama yedirdim şu içirdim. Kutudan hiç çıkmadı. Beni endilelendşren çok sık nefes alıyor ve titriyor bu normal mi acaba?

  • admin dedi ki:

   Özellikle kalsiyum eksikliğinde doğum sonrası bu semptomlar görülebiliyor ve sonrasında tehlikeli bir hastalık süreci başlıyor. Veteriner hekim muayenesini ve rutin testlerin yapılmasını öneririz.

 33. Serdar dedi ki:

  Merhaba kedim bugün 1 tane yavru yaptı. Oda 2 saat yaşadı. Karnı hala şiş. Yanımdan ayrılmıyor beni görünce miyavlamaya başlıyor. Herzaman olduğu gibi yanıma yatıyor herhangi bir doğum belirtisi yok. Ne yapmalıyım.

  • admin dedi ki:

   Bir tane yavru olması ve onunda çok kısa süre yaşaması çok şüphelendirici bir durum. İçeride hâlâ yavru olabilir ve yavrular ölü olduğu için doğum tetiklenmiyor olabilir. Bundan dolayı kesin bir teşhis için veteriner hekime başvurun, aksi taktirde içeride yavru varsa anneyi kaybedebilirsiniz.

 34. Yasemin dedi ki:

  Kedim dün gece doğum yaptı ve vajinasında ara ara küçük kanamalar geliyor bu normal mi?

 35. ümran dedi ki:

  merhaba kedim dün gece doğum yaptı nasıl desem yavrularla gelen plasenta çıkmadı içinde kaldı dünden beri halsiz yorgun ve iştahı kesildi ve ara sıra ıkınıp duruyor yavrularada çok fazla ilgi göstermiyor az ilgileniyor normalden çok kanaması var nesi var ne yapmalıyım acilen yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Bu durumda yapacak tek şey var o da veteriner hekime başvurmak. Dostumuzun hayati riski olabilir. Acilen veteriner hekime başvurun.

 36. Tuğçe dedi ki:

  Kedim dün saat 15.00 da doğum yaptı. Bebek ölü doğdu. Yine tuhaf davranmaya başladı. Acaba hala içinde bebek var mı? Bunu veterinere gitmeden anlayabilir miyiz? Çünkü en yakın veteriner burdan 5 saatlik uzaklıkta😔

  • admin dedi ki:

   Maalesef kendiniz anlayamazsınız. Her ilçenin veteriner hekim hizmeti var en azından onlardan yardım alabilirsiniz.

 37. Adem ULUTÜRK dedi ki:

  Hocam merhaba Bu gün kedimin çiftleşmesinin üstünden 67 gün üç gün önce Vet hekime kontrol ettirdim bir sorun yok dedi ama üzerinden üç gün geçti kedimde halen doğum başlamadı ve belirtide yok ne kadar daha beklemeliyim

  • admin dedi ki:

   Tam bir tarih vermek için ultrason ile yavruların kalp atışlarının takip edilmesi gerekiyor.

 38. Merve dedi ki:

  Merhaba kedimin tam olarak ne zaman çiftleştiğini bilmiyorum ama hamile olabileceğinden şüpheleniyorum ne yapmalıyım?

 39. Ezgi dedi ki:

  Merhaba,

  Kedim 2 gun once dogum yapti. Ara ara kucuk kanamalari var normal mi? İstahi yerinde, tuvalete cikti.

 40. Nalan dedi ki:

  Merhabalar
  British cinsi kedim 4 Kasım’da biz evde yokken merdiven altında kendi taşıma çantasının içinde Doğum yapmış .Bulduğumuzda ölü bebeği ile geldi ve bebek sıcaktı.Üzerinden 5 dk bile geçmeden ikinci yavruyu doğurdu ve bebek sağlıklıydı.O gece öyle geçti ve diğer gün işe gittim fakat aklım evde kaldı veterineri aradım ve ultrason ile içeride başka bebek olup olmadığının bakılmadı gerektiğini söyledi.İzin aldım ve hemen veterinere gittik.Ultrasona ve röntgenle bakıldı içeride 2 yavru olduğu söylendi ama Doğum yapamıyordu.Suni sanc,antibiyotik ve kortizon verildi. Yaklaşık3 saat sonra ölü bit yavru daha geldi.Üzerinden 1 saat geçti sağlıklı bir yavru daha geldi.Tüm gün veterinerdeydik ve en son olarak tekrar ultrason ile bakıldı ,eve gidebileceğimiz söylendi.Neyse eve döndük ve o geceyi 2 yavru ile geçirdik.Sabah uyandığımızda kedimiz yanımıza gelmiş sanki bizi çağırıyordu😔Hemen bebeklerin yanına gittik ve baktık ki tekrar ölü bir Doğum yapmış😢
  Yani velhasıl 3 günde 5 bebek ve sadece ikisi sağlıklı.
  Acaba Doğum başladığı anda müdahale edilseydi diğer yavruları yaşatabilirmiydik?ve bu kadar uzun süren bir doğum olabilirmi?
  Şu an gayet sağlıklılar anne ve yavrular fakat anne için yapılabilecek ekstra bişeyler var mı?
  Şimdiden teşekkürler…

  • admin dedi ki:

   Ölü doğum yapmak kediler için gayet doğal bir durum bütün yavruların sağlıklı olması istenen fakat çoğu zaman gerçekleşmeyen bir durum. Hele ki güç doğumlarda yavruların ölme ihtimali yaşama ihtimalinden daha yüksek. Güç doğumlarda tercihen bazen direk sezaryen doğuma alınır fakat bu veteriner hekim ve hasta sahibinin tercihi doğrultusunda yapılır. Oldukça zor bir operasyondur ve yavruların yaşayıp yaşayamayacağı da kesin değildir. Bundan dolayı ilk önce suni sancı ile başlanıp ultrason ile kontrol edilir. İçeride kalan son yavrunun ultrason ve röntgen ile görünmemesi büyük bir talihsizlik olmuş, bazen böyle durumlarla karşılaşılabiliyor. Ama anne ve kalan yavrular sağlıklı tavsiyemiz onlara odaklanmanız. Süt veren annenin enerji ihtiyacı yüksek olacağından dolayı ona doğum yapan anneler için özel üretilmiş mamalardan yada yüksek enerjiye sahip kitten kedi mamasından vermeniz gerekiyor. Normal kedi maması çoğu zaman gerekli enerjiyi sağlayamıyor. Anneyi fazla rahatsız etmeyin annelik iç güdüsü iyi ise zaten yavrulara çok iyi bakacaktır.

 41. Erhan dedi ki:

  Kedim ilk yavrusunu ölü doğurdu. Diğer yavrularda 4 saat oldu hala gelmedi . Kedim de ıkınmıyor ve uyuyor sürekli . Ne yapmalıyım ?

  • admin dedi ki:

   Eğer içeride yavru varsa ikinci yavrunun gelmesi artık gecikmiş. Acil olarak bir veteriner kliniğine gitmeniz gerekiyor.