Jack Russell Terrier

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20171 yorum yapıldı.

Neşeli, inatçı ve özgür kelimeleri Jack Russell Terrier’ i anlatan en iyi kelimelerdir. Bu ırk orijinal olarak tilki avında kullanılmak için kullanılmıştır ve halen şuan bu karakterinin birçok özelliğini korumaktadır. Jack Russell Terrier (diğer bir adıyla Parson Russel Terrier ) ABD de yayınlanan “Frasier” adlı dizi ile artan bir popülerliğe sahip oldu filimde Eddie adında bir Terrier vardır.  Ancak Jack Russell Terrier herkes için en iyi seçim olmayabilir.

Jack Russell Terrier Tarihi Ve Kökeni

Jack Russell Terrier ismini İngiltere de Devon şehrinde yaşamış bir peder olan Aziz John Russell a borçludur. Jack Russell Terrier tilki avı için istekli sporcu bir köpek olarak ortaya çıktı. 1800 lü yıllarda bu ırk avcılık yönünden seleksiyona tabii tutuldu. Tilki avı için bir köpeğin agresif, inatçı ve korkusuz olmalıdır. Bu sayede günümüzde bilinen Jack Russell Terrier ortaya çıktı.

Jack Russell Terrier 1930 lu yıllarda Amerika ya getirildi ve 1976 da bir kulüp kuruldu. 1998 yılında AKC tarafından bir Terrier ırkı köpek olarak kayıt edildi. 2003 yılında Jack Russell Terrier’ in adı Parson Russell Terrier olarak değiştirildi.

Görünüş Ve Boyutları

Jack Russell Terrier küçük ve kompakt bir köpektir. Kuyruğu kısa olup yukarıda tutar. Bilinen iki farklı tüy tipi vardır bunlar düz ve kırıktır. İki tüy tipide kaba ve kötü hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Daha sık ve kısa olan düz tüy tipi kırık tipe göre daha fazla dökülme eğilimindedir. Kırık tip sert yapıda olup dalgalı ve kıvırcık olma eğilimindedir. Tüyler tamamen beyaz, beyaz ve siyah ya da beyaz ve taba rengi olabilir.

Jack Russell Terrier’ ın omuzlarının yerden yüksekliği yaklaşık olarak 30 – 38 cm arasında olup 6 – 8 kg arasındadır.

Jack Russell Terrier Kişilik

Jack Russell Terrier zeki, azimli ve merhametsiz köpeklerdir ayrıca bu tanıma tam uyan basmakalıp bir Terrier ırkıdır. Bu ırk istekli ve korkusuz bir avcıdır, avları yuvalarına kadar takip edip içlerine girerler.

Odaklanma kabiliyetleri ev hayatında bazı sorunlara yol açabilir. Jack Russell Terrier inatçı ve başına buyruktur ayrıca av yapmayı çok sever. Ne yazık ki onlar sadece av yapacak kişiler tarafından bakılması önerilir. Başka bilinen bir kötü yanı da tavukları kovalar ve öldürürler hatta kediler ve diğer köpeklere de zarar verirler. Güçlü av duygusuna sahip olmasına rağmen sahibi ile oyun oynamayı seven palyaço ruhlu bir köpektir. Bu ırk herkes için uygun değildir eksiklikleri ile kabul eden kişiler tarafından bakılmalıdır.

Ev Ve Ailesi İlişkileri

Jack Russell Terrier her zaman kalbinde avcılık isteği taşır. Bu ırk aileler için iyi bir ev köpeği değildir özellikle çocukları olanlar için. Jack Russell Terrier çok enerjiktir ve öngörülemeyen hareketlere sahiptir. Sevgi ve ilgi ile büyütülebilirse iyi bir aile üyesi olabilir. Jack Russell Terrier sürekli kanepede zaman geçirecek bir köpek isteyenler için iyi bir seçim değildir. Bu ırk egzersize ihtiyaç duyar ve eğer sık sık egzersiz yaptırılmazsa enerji yüklenmesinden dolayı davranış problemleri ortaya çıkar bunun sonucunda evi imha edecek bir köpeğe dönüşür. Jack Russell Terrier evde tek köpek olmak ister eğer diğer köpekler varsa kışkırtıcı hareketlerde bulunarak kavga eder.

Jack Russell Terrier Eğitim

Jack Russell Terrier bağımsız ve kendinden emin olan bir köpek olduğundan eğitimi oldukça zordur. Onlar sahiplerine pek aldırış etmezler ve onlar için av her şeyden önce gelir.

Özel İlgi Ve Bakım

Jack Russell Terrier da en çok endişe duyulan durum başına buyruk bir köpek olmasından dolayı çıkarabileceği sorunlardır. Diğer köpekler ile anlaşamaz ve av istekleri çok fazladır.


  1. hatice demir dedi ki:

    merhabalar,

    Jack russell terrier kopekler icin; düz ve ya kırık tuylu olup olmadıgını nasıl anlayabiliriz, 4-6 aylıklarda ?