İskender Papağanı | Veteriner Hekim

İskender Papağanı

Kuşlar
Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 18 yorum yapıldı.

İskender Papağanının kökeni Hindistan’dır ve bilimsel adlandırılması Psittacula eupatria şeklindedir. İskender Papağanı el ile beslenemeye alıştırılırsa harika bir ev hayvanı olur. Boyutları, güzelliği ve zekâsı ile birçok pozitif yanı olan bir ev hayvanıdır. Bu zarif papağanlar görünüş olarak İndian Ringneck e benzese de farklı bir kişiliğe sahiptir. İskender Papağanları çok sevimlidir ve genellikle itaat etmeye alışmışlardır. İskender Papağanları sahipleri televizyon izlerken ya da bir yere uzandığında yanına gelerek tüylerini okşatmayı sever. Bunun yanında halka şeklindeki boyun kısmını okşatmaktan ayrıca zevk alır.

İskender Papağanı Konuşma

İskender Papağanları oldukça net bir şekilde konuşur. Bu papağanlar çok geniş kelime haznesine sahip olabilir ama bir kere konuşmaya hakim olduklarında onları susturmak imkansızdır.

İskender Papağanları genellikle 8 aylıkken konuşmaya başlar ama konuşmaya başlama süreleri ortalama olarak 1 yıldır. Erkek ve dişi İskender Papağanlarının her ikisi de konuşur fakat erkekler daha fazla kelime öğrenebilir ve daha net olarak konuşur. Her İskender Papağanının kendine has ses tonu vardır sahibinin ses tonunu taklit etmez. Konuşmaya başlamış İskender Papağanlarının alınması tavsiye edilmez çünkü İskender Papağanları erken yaşta ev halkına alıştığında ve sosyalleştiğinde daha iyi konuşur.

Görünüş

İskender Papağanları orta büyüklükte kuşlar olsa da papağanlar arasında en büyük papağanlar arasındadır. İskender Papağanları 65 cm ye kadar ulaşabilir. Bu kadar uzun sayılmasının nedeni zarif kuyruk tüylerinin çok uzun olmasıdır. İnce bir vücut yapısına sahiptir fakat diğer Asya kökenli papağanlara göre daha tıknazdır.

İskender Papağanı Cinsiyet

İskender Papağanlarında çoğu Asya kökenli papağanda olduğu gibi Eşeysel dimorfizm görülür. Erkekler genellikle yeşil tonlarındadır ve boyun kısmında ince siyah ve ya gül renkli bir halka bulunur. Dişilerde aynı renklere sahiptir fakat dişilerde halka bulunmaz. Ayrıca her iki cinsiyette de kanatın en üst tarafında gül renginde bir leke bulunur.

İskender Papağanı Besleme ve Bakım

Bütün papağan ırklarında olduğu gibi İskender Papağanları da sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. İskender Papağanları yeşil sebzeler, taze yapraklar, tahıllar, bazı tohumlar, fındık ve yüksek kalitede formüle edilmiş pelet yemler ile beslenebilir. İskender Papağanları için taze sebzeler iyi bir beslemenin temel taşıdır.

İskender Papağanının sağlıklı bir hayat sürmedi için egzersiz yapmasına izin verilmelidir. Günde en az 3-4 saat kafes dışında oynamasına ve egzersiz yapmasına izin verilmelidir. Kafesten çıkarıldığı zaman bu meraklı kuşların kaçmaması için oda tamamen kapalı tutulmalıdır.

İskender Papağanı Üreme

Üreme dönemi her ülkede farklı zamanlarda olur sıcaklığa ve mevsime bağlıdır. Yavrulama döneminde çok hırçın olurlar bunun nedeni yavruyu korumaktır bundan dolayı yavrulama dönemi koloni halinde duramazlar. Bundan dolayı üreme döneminde sert kavgalar olur ve yaralanmalardan dolayı kuşlar hayatını kaybedebilir. Her çift için ayrı bir kafes oluşturulmalıdır.

Dişiler yumurtalarını korunaklı yerlere koymak isterler bundan dolayı yumurtlama kutusu koyulmalıdır yumurtlama kutuları genellikle ahşaptır fakat İskender Papağanları ahşap malzemeleri gagalayarak parçaladığından metal kutular tavsiye edilir. Yumurtlama kutusunun zeminine talaş serilmelidir.

Üreme sezonu başladığında dişi iki veya dört yumurta yapar. Kuluçka 26 gün sürer. 26 gün sonunda yavru hava almak için küçük bir delik açar ve 24 ila 48 saat arasında yumurtadan çıkar. Yavrular 7 veya 8 haftalıkken yuvadan ayrılmaya başlar ve 10 haftalıkken anneden ayrılabilir hale gelir.

İskender Papağanı Yavru Bakım

Eğer İskender Papağanı yavrusu ileriki dönemde el ile beslenmek isteniyorsa 15 günlük iken yakalanmalı ve zaman geçirilmelidir. Yavru yakalanmadan hemen önce anne pelet yem ile beslenilmeli ve dikkati dağıtılmalıdır. Yavrular büyürken günlük olarak insanlarla etkileşime girmelidir bundan dolayı onlar ile konuşulmalı, fiziksel temas kurulmalı ve omuza alıştırılmalıdır. El ile besleme yapılacak yavrularda anneden ayrılma biraz daha uzun tutulmalıdır 12 ila 14 hafta arasında olmalıdır.


 1. SERHAN dedi ki:

  Hocam bir aydır sürekli aynı tonda bagırıyor konuşmasıda cok fazla ıken tek bır kelıme soylemekte bu durumun sebebi nedir acaba? Ne yapmamı önerirsiniz.

  Saygılarımla.

  • admin dedi ki:

   Stres faktörlerine bağlı olan bir durum olabilir, konuşma işi gerçekten çok komplike bir olay, geçen bir ayda etrafında neler değiştiğini düşünün ve bunlar stres faktörü olabilir mi diye değerlendirin.

 2. Fatih peker dedi ki:

  Hocam ben 3.5 aylık mutasyon Pakistan papağanı aldım. Bu yaşta cinsiyeti belli olur mu. Yada nasıl anlarız

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarının cinsiyeti boyun halkası ile belli olur fakat bu halka 17 aydan 34 aya kadar gelişir üç yaş altında bir iskender papağanının cinsiyetini söylemek için DNA analizi gerekir.

 3. Deniz dedi ki:

  Hocam her iskender papagani konusur mu konusmasi icin ne yapmamiz lazim

  • admin dedi ki:

   Yazıda olduğu gibi konuşur hatta çok net ses çıkarırlar. Papağan ile arkadaş olup onunla sürekli konuşma alıştırmaları yapmalısınız. Sizi severse zamanla sizi taklit etmeye çalışacaktır, ne söylerseniz onu taklit etmeye çalışır.

 4. Sadık dedi ki:

  Hocam iskender papağanım var 15 yıldır bizimle ama bir süredir surekli çığlık atar gibi bagiriyor.susmuyor ,evin içinde dolaşırken kanepelerin sert kısımlarını ısırıp koparmaya çalışıyor. Bagirma kismini nasil cozebilirim.

  • admin dedi ki:

   Bu durum yeni başlamadıysa ve doğduğundan itibaren bu şekilde hırçın mizaca sahipse yapacak bir şey yok maalesef. Kuşunuzun mizacını değiştiremezsiniz. Fakat bu durum yeni başladıysa yaşam alanındaki değişikliklere bağlı olarak agresyon gösteriyor olabilir.

 5. Mevlut dedi ki:

  Hocam merabalar . Bende iskender var 6 aylik ama hic ses cikarmiyor cok uysal ele geliyor omuzdan inmiyor ama ne zaman konusur bilemiyorum hic ses cikarmiyor robot gibi ayni . Ve bu kusa bi igne yaptirmalimiyim sagligi icin . Tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Her evcil hayvanın olduğu gibi kuşlarında bazı aşılar mevcut bunu veteriner hekiminiz ile görüşürseniz size bir aşı takvimi hazırlayacaktır. Konuşma konusuna gelirsek 6 ay konuşmaya başlaması için biraz erken biraz daha zaman gerek, size yakın olması sizi daha çok taklit edeceği anlamına geliyor konuşma antrenmanı yapmanızı öneririm bu şekilde kısa sürede konuşmaya başlayabilir.

 6. Dilek dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu yaz iskender papağanı edindim aldığımda yem kırmaya başlamıştı suan bir kelime söylüyor ama çok nadir canı isterse birde boyun halkası kaç yılda koyulaşıyor suan hafif bi siyahlık var ama tamam bu erkek diyebileceğim zmaan nekadar bi zaman olur kaçıncı yilda kalın köyü siyah halka oluşur merak ediyorum

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarında boyun halkası cinsiyeti belirleyici bir faktördür çünkü bu kuşlar Eşeysel dimorfizm vardır yani dişi ve erkek bireylerin tüy ve renk yapıları birbirinden farklıdır. Sorun burada başlıyor iskender papağanları 3 yaşına kadar eşeysel olgunluğa ulaşmıyor nadiren dişiler 2 yaşında eşeysel olgunluğa ulaşır. Siyah halka 17 aylık olunca oluşmaya başlar ve bunun iki katı süreye kadar oluşumu uzayabilir. Erginliğe ulaşmadan iskender papağanının cinsiyetini dış bakıda söylemek doğru değildir. Erginlik yaşının beklenmeden cinsiyetin öğrenilmesi sadece DNA analizi yöntemiyle olur. İskender papağanları cinsiyet DNA analizi %99,99 doğrulukta sonuç verir. Kan veya tüylerin laboratuvara gönderilmesiyle DNA analizi yapılır. DNA analizi zor ve zahmetli bir iştir PCR ile yapılır yurt dışında iskender papağanı için DNA analizi yapan özel kuruluşlar var fakat ülkemizde yok. İngiltere yurtdışından örnek kabul etmediği için yaptırmanız çok zor. Benim bildiğim kadarıyla bu işle sadece kendi kuşlarının cinsiyetini öğrenmek için kullanan hocamız var (İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilimdalı Prof. Dr. Harun CERİT). DNA analizi külfetli ve zor bir analizdir ilgilenirseniz bize mail@vhekim.com adresinden ulaşabilirsiniz, yardımcı olamaya çalışırız.

 7. Fahri dedi ki:

  Konuşması için ezberleyeceği sözü tekrarlamam mı gerek

  • admin dedi ki:

   Kısacası evet, ne kadar tekrar ederseniz ezberleme olasılığı yükselir. Konuşmadaki temel amaç sevdiği şeyleri ve sesleri taklit etmektir.

 8. ZELİHA SOLAK dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 8 aylık civarında bir iskender papağanımız var yani aldığımız kişi öyle olduğunu söyledi elden verdiğimiz yiyecekleri alıyor birkaç saniyeliğine gelip geri gidiyor tabi elimde yiyecek bir şeyler varsa fakat her seferinden mutlaka bir kan örneği alıyor bizden, ne yapmam gerekir bunu unutturmak için yardımcı olur musunuz kafeste kapalı tutmuyorum sürekli dışarıda ama kafesten pek ayrılmıyor t tünek aldım onuda istemedi kafesine veya tüneğine asla dokundurtmuyor (evimize geleli 4 hafta oldu) zamanla alışır mı acaba yoksa yapmam gereken ekstra bir şeyler var mı

  • admin dedi ki:

   Guide to Companion Parrot Behavior kitabında şu şekilde anlatıyor bu konuyu; Alıştırma yapılmamış egzotik bir kuşla yaşamanın en potansiyel olarak rahatsız edici yönlerinden biri, bu hayvanın insanları ısırmasıdır. Kuşun neden ısırdığını anlamanız gerekiyor, papağanlar kendi alanlarını kuruyucu kuşlardır bundan dolayı kendi alanlarını korumak içinde agresyon gösterirler yada sadece oyun oynamak için ısırırlar bunu ayırt etmek gerekiyor. Kendileri cezalandırılarak eğitilmiş birçok insan, ısıran kuşları cezalandırmak istiyor; bunun iyi bir fikir olmadığını söylemeliyim, tavsiye etmiyorum. Yavruluk zamanında şiddet görmüş kuşlar daha fazla ısırdığını tecrübelerimiz ile biliyoruz. Eğer papağanınız gelip elinizi ısırıyorsa, insanın doğası gereği yaptığı, refleks olarak elinizi geri çekmeyin bu gaga ile tutulan etin kopmasına yada yaralanıp kanamasına neden oluyor. Eğer papağan tarafından ısırıldıysanız hızlıca, bilinçsizce hareket etmeyin onu yavaşça bir yere masaya, koltuğun üzerine yada direk yere koyun, bu şekilde barışçıl bir yaklaşım ile bu davranışı bırakır. Göz teması önemlidir papağanlar göz teması kurulduğunda gagalarında bulunan şeyi bırakırlar. Eğer elinizde mama yedireceksiniz bir kağıt gibi dikkatini çekecek ısırabileceği bir şey ile dikkatini dağıtın bu şekilde eliniz yerine bu nesneye agresyon gösterir. Kısacası kuşunuzun evi kendi bölgesi ve yabancı kişilerden korumak ister sizi tam anlamıyla tanımadan evine yaklaşmayın. Sizi ısırdığında sakin olun göz teması kurun ve bir yere bırakın. Yem yedirmek istiyorsanız başka bir nesne ile dikkatini çekin.

   • ZELİHA SOLAK dedi ki:

    teşekkür ederim sanırım bizim yaramaz kendi yada evini korumak için yapıyor çünkü oyun oynamak gibi bi niyeti olduğunu düşünmüyorum baya sinirleniyor çünkü peki eldiven ile yaklaşmak yada alıştırmaya çalışmak doğru mudur direk çıplak elemi alıştırmamız gerekir elimi çekmemeye çalışıyorum ama bir gün gerçekten bir parçasını kopartıcak can yakıyor baya