İngiliz Çoban Köpeği-Bobtail

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Eski İngiliz Çoban Köpeği bilinen diğer adıyla bobtail; büyük tüylü bir ayıya benzetilir. Bu ırk haşarı ve yaramaz çocuklar ile oyun oynamayı sever ama bazen de tek başına takılmak ister. Onun uzun tüyleri sürekli bakım ister ve sık sık spor yaptırılması gerekir.

İngiliz Çoban Köpeği Tarihi Ve Kökeni

İngiliz Çoban Köpeklerinin 1800 lü yıllarda güneybatı İngiltere de ortaya çıktığı düşünülmektedir. İngiliz Çoban Köpeği geliştirilirken kullanılan ırklar şuan dünya üzerinde bulunmamaktadır ancak düşüncelere göre bu köpekler pazarlara götürülen koyunları ve inekleri gütmek için kullanılıyordu. Irk oluşurken erken dönemlerinde kuyruk yapıları şuan ki kısa halini alarak bobtail özelliğini kazanmıştır ve bu kuyruk yapısı tercih edilmesinde rol oynamıştır. Onları uzun tüyleri her ilkbahar dönemi kırkılarak elbise ve yün yapılmıştır.

1800 lerden sonra bu ırk ABD de ye götürüldü ve burada çoban köpekliği yapmaya devam ederek büyük bir önem kazandı. 1905 yılında İngiliz Çoban Köpeği AKC tarafından kayıt altına alınmıştır. AKC bu ırkı sürü gütme grubunun altına alarak sınıflandırmıştır.

Görünüş Ve Boyutlar

İngiliz Çoban Köpeklerinin nadirde olsa bazılarında kalça omuzlardan daha yüksek durur. Baş yapısı küçüktür fakat kulaklar büyüktür. Uzun tüyleri onun karakteristik özelliğidir ve ayrıca uyruğu kısadır. Yürüyüşü bir ayıyı andırır ve komiktir.

Eski İngiliz Çoban Köpeklerinin omuzlarının yerden yüksekliği 50-60 cm arasında iken ağırlıkları 27-30 kg arasındadır ama bazen 45 kg ağırlığı aşabilirler.

Kişilik

Eski İngiliz Çoban Köpeği büyük nazik ve sevgi dolu bir köpektir. Çoğu zaman sosyal köpeklerdir fakat küçük yaşlarda sosyalizasyon iyi yapılmazsa yabancılara karşı saldırgan olabilirler.

Ev Ve Aile İşleri

İngiliz Çoban Köpekleri çocuklu ailelerin bir parçası olmaya uygundur. Çocuklar ile çok iyi oyun oynarlar fakat bazen yalnız kalmayı tercih ederler. Bu köpeklerin sürü gütme içgüdüleri çok fazladır bazen küçük çocuk gruplarına bu şekilde davranırlar. Büyük bir köpek olmasına rağmen çok aktif değildir koltuğa uzanmak istediğinizde sık sık onunla karşılaşmanız çok normal olacaktır. Bir bahçede ya da dışarıda yürüyüş yaptırıldığı sürece evde bakmaya uygundur.

İngiliz Çoban Köpeği Eğitim

Bazı İngiliz Çoban Köpekleri inatçı ve başına buyruk olabilir bundan dolayı kısıtlayıcı ve engelleyici eğitimler yapılmalıdır. Eğitim firma eliyle yapılabilir fakat kişilerin kendileri eğitim vermesi daha iyi olur.

Özel Bakım Ve İlgi

İngiliz Çoban Köpekleri uzun tüylere sahiptir dolaşmaları ve düğümlenmeleri engellemek için günlük olarak fırçalanmalıdır. Genellikle ilkbaharda fazla gelen tüylerini dökerler. Veteriner hekimler ilkbahar dönemi dökülen tüylerin normal olduğu belirtiyor ancak ilkbahar dönemi alerjilerden dolayı oluşan dökülmelerle karıştırılma ihtimali çok fazla olduğunu da söylüyor.