Dachshunds Irklarının Özellikleri

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Dachshunds, dakhundlar ya da mastılar olarak farklı isimlere sahiptir. Dachshundlar kısa boylu yan bakıdan sosis gibi görünen sevimli av köpekleridir. AKC ve FCI da farklı sınıflar içinde bulunurlar. AKC de Hound Group yani Tazı grubunda yer alırken FCI sınıflandırmasında tamamen kendine has bir sınıf ile ayrılmıştır bu sınıf 4.grup olan “Dachshunds” grubudur.

Dachshundların vücut yapıları diğer ırklara göre çok farklıdır. Bacaklar kısa, vücut uzun ve yan bakıdan sosis gibi bir görünüme sahiptir. Dachshunds ırkları içinde büyüklük ve tüy uzunluğu farklılıkları bulunmaktadır. Bu köpeklerin kökeni Almanya ya dayanmaktadır atalarından aldıkları av içgüdüleri ile av için yardımcı köpek konumuna gelmişlerdir. Dachshundlar çok iyi koku alırlar ve porsuk avı için birebirdirler porsuk yuvalarını kazma içgüdüleri ile dağıtıp dışarı çıkmalarını sağlarlar. Bu şekilde av aktivitesinde yardımcı olurlar.

Dachshundlar her ne kadar av aktivitesine yardımcı köpekler olsa da onlar iyi bir ev köpeği olabilirler. Oldukça sevecen ve sağdık köpeklerdir. Vücut boyutlarının küçük olmasından dolayı da ev ortamında rahatlıkla yaşayabilirler. Av içgüdülerinden dolayı çok aktif köpeklerdir oyun oynamayı severler yakalama oyunları onlar için vazgeçilmez bir aktivitedir. Bahçelerde bazen içgüdülerinden dolayı bir şey var sanıp kazmaya başlayabilirler. Yazımı bitirirken ayrıca çocuklar ile iyi bir oyun arkadaşı olurlar.