Collie

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Collie Irkı güzel, zarif, sevgi dolu ve ailesine sadık bir köpek olarak bilinir. Film ve dizi aktörü olan köpek Lassie sayesinde popüler hale gelen bu ırk kısa sürede tanınır hale gelmiştir. Bu ırkın iki ayrı çeşidi vardır; Uzun tüylü Collie birçok insanın aşina olduğu çok tüylü olanıdır, kısa tüylü Collie ise diğeri gibi sadık ve sevgi doludur tek farkı tüylerinde ikinci bir katman yoktur bundan dolayı tüyleri azdır.

Collie Tarihi Ve Kökeni

Collie ırkının kökeni kesin olarak bilinmemekle birlikte İskoçya ve ya Kuzey İngiltere de bir sürü gütme köpeği olarak ortaya çıktığı kabul ediliyor. İki tipi vardır az tüylü olan merada koyun gütmek yerine pazarlarda koyun ve inekleri bir arada tutmak için rehber olarak kullanılmıştır. Merada koyun ve sığırları gütmek için kullanılan çoban köpeği Collie uzun tüylü tipidir.

Collie ismi siyah anlamına gelen “coalie” ya da “coaly” kelimelerinden geldiği düşünülmektedir çünkü bu köpekler siyah yüzlü koyunları gütmekte kullanılmıştır. Ayrıca bu ırkın sahip olduğu koyu renklerde ismine yansımış olabilir.

19. yüzyılda yetiştiriciler Collie ırkını alıp sıkı bir ıslah programına tabii tuttu. 1860 yılında yapılan bir köpek gösterisinde Kraliçe Victoria Collie ırkını çok sevdi ve bu sayede hızlı bir şekilde popülerlik kazandı.

1867 yılında siyah bir Collie yavrusu doğdu ve ona “old Cockie” adı verildi. Bu köpeğin soyundan uzun tüylü Collie elde edilmeye başladı. Başka bir tarafta 1873 yılında “Trefoil” adında üç renkli bir yavru doğdu ve bu şekilde üç renkli Collie ırkı köpekler elde edilmeye başlandı.

1886 yılında English Kennel Club Collie ırkını resmen tanıdı ayrıca aynı tarihte kurulan American Kennel Club da bu ırkı sürü gütme köpekleri arasında sınıflandırdı.

Görünüş Ve Boyut

Colli uzun, zayıf ve zarif vücuda, konik ve uzun bir buruna sahiptir. Uzun ve kısa tüylü Collie arasındaki fark esas tüyleri arasındaki farklılıktır. Uzun tüylü Collie ırkının tüyleri uzun ve dökümlüdür, renkleri; siyah ve beyaz, üç renkli, mavi merle ya da beyaz olabilir. Dış tüyleri uzun dur iç tüyler ise yumuşaktır. Kısa tüylü Collie aynı renklere sahip olabilir fakat bunlarda tüyler kısa yoğun ve düzdür.

İki varyasyonda aynı ölçütlerde olup Collie ırkının omuzlarının yerden yüksekliği 56-66 cm arasında olurken 23-34 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

Kişilik

Collie ırkı sadık ve sevgi dolu olmanın yanında doğal olarak koruma ve gütme içgüdüsü vardır. Onlar akıllı ve aktif köpeklerdir fakat bazıları çok sinirli ve hassas olabilir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Collie fedakâr ve sadık bir köpektir çocuklu aileler için idealdir. Doğal olarak hoşgörülü olduklarından dolayı evdeki diğer köpekler ile çok iyi anlaşır. Çok fazla bilinmese de Collie ırkının bekçiliğe eğilimi vardır, eğer bir yabancı yaklaşırsa havlayarak ev sahiplerini uyarır.

Collie Eğitim

Collie eğitimde çok iyidir. Bu ırk mental ve fiziksel uyarımlar ile gelişir. Collie ırkı gütme içgüdüsüne sahiptir bundan dolayı çocuklar ve diğer köpeklerin uygunsuz davranışlarını engeller.

Özel İlgi Ve Bakım

Collie eve dönme içgüdüsüne sahip bir köpektir, yeni evine ilk getirildiğinde geri gitmek ister bundan dolayı güvenli ve sıkı bir şekilde yeni evde alışana kadar durması gerekir aksi takdirde kaçıp eski evini arayacaktır.

Collie ırkı günlük olarak egzersiz yapması gerekir ve uzun süre bir yere hapsedilmemelidir. Uzun tüylü Collie tüylerinde düğümler oluşmaması için günlük olarak taranmalıdır ayrıca taranırken fırçanın iç taraflara kadar girdiğine emin olunmalıdır.

Collie ırkı köpeklerin bazıları çok sinirli olabilir bundan dolayı yabancılar uyarılmalıdır ve bu köpeklerle daha fazla zaman geçirilmelidir.