Çoban Köpeği

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Çoban köpekleri sürü koruma ve yönlendirme için vazgeçilmez unsurlardır bu köpekler sürü için  yardımcı bir eleman ve çoban için iyi birer dosttur. Günümüzde bir FCI sınıflandırmasına göre tam 43 tane çoban köpeği ırkı mevcuttur.

Çoban köpekleri sanılanın aksine sürüyü hem koruyup hemde gütmezler. Veteriner Hekimler araştırmalar sonucu bu işler için iki ayrı sınıf olduğunu belirtmişlerdir . Bunlar sürü gütme köpekleri ve sürü koruma köpekleri olarak ikiye ayrılır.

Sürü Koruma Köpekleri

Adından da anlaşılacağı gibi bu köpekler sürüyü dış tehditlere karşı korur. Bu tehditler ne diye soracak olursanız yabani yırtıcı hayvanlardır bu hayvanlara kurtlar çok iyi örnek olacaktır.  Sürü koruma köpeği sürünün ya arkasında yada ön tarafında durur. İki tane varsa görev dağılımı yaparlar tek ise sürekli yer değiştirerek ilerler. Sürü koruma köpekleri tehditleri önceden algılayabilecek duyulara sahiptir. Sürüyü korumak için uygun ortam varsa yükseklere çıkıp gözlem yaparlar. Sürü koruma köpekleri saldırı anında sürüyü korumak için kendi canını ortaya koyarlar bir yabani hayvan saldırısı varsa karşısına çıkıp onunla savaşır. Kısacası sürünün gözü pek ağır abisidir hiçbir şey den korkmazlar. İyi bir sürü koruma köpeği sürüyü korumak için yabani hayvanları kovalar fakat çok uzağa kadar kovalamaz sürü ile arasında belirli bir mesafe vardır. Bu olayı şu şekilde açıklayabiliriz özellikle kurtlar çok zeki hayvanlardır saldırı taktikleri vardır bir kurt çoban köpeğini oyalarken diğerleri sürüye arkadan saldırarak amaçlarına ulaşmaya çalışırlar bu yüzden iyi bir sürü koruma köpeği birinin peşine takılıp sürekli kovalamak yerine sınır çizip o sınıra birden fazla düşmanın girmesini engellemelidir.

Sürü Gütme Köpekleri

Sürü gütme köpekleri, koruma köpekleri gibi sürüyü tehditlerden korumak yerine onları çobanın direktiflerine göre istenilen yere toplama ve götürme ile görevlidir. Sürü gütme köpeği ile çoban arasında özel bir bağ vardır küçük yaştan itibaren çoban tarafından büyütülürler ve kendi aralarında özel bir dil geliştirirler. Çoban sürü gütme köpeğine sürüyü güderken küçük talimatlar verir, sürüyü bu köpek yardımı ile bir arada tutar ve ilerletir. Sürü gütme köpeklerini kendi aralarında ikiye ayırmak mümkündür. Birincisi başçılar  bunlar sürüyü güderken yanlış yere sapan hayvanların yüzlerine doğru havlayıp doğru yere gitmelerini sağlar. İkincisi ise ayakçılar da  bunlarda yanlış yöne sapan hayvanları ayaklarına zarar vermeden hafif ısırıklarla uyarırlar.

Kısacası bir köpek sürü hem yönetip hem koruyamaz bu işler için ayrı köpekler mevcuttur.