Chihuahua-Şivava

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Chihuahua ya da Türkçe telaffuzu ile “Şivava”.En küçük köpeklerden biri olan Chihuahuanın kökeni yüzyıllar önce Meksika da ortaya çıktığı düşünülüyor. Meksika da kutsal bir köpek olarak görülüyordu hatta ölülerin diğer dünyaya geçişinde yardımcı olduğuna inanılıyordu. Chihuahua her zaman ailelerin önemli bir parçası olmuştur.

AKC tarafından doğan yavrular kayıt altına alınarak aile soy ağacı oluşturulmuştur.

Şivava Tarihi Ve Kökeni

Chihuahua’ nın kökeni tam olarak bilinmese de Meksika da yaşamış olan ve tarihleri 9.yüzyıla kadar dayanan Toltek uygarlığının önemli bir parçası olduğu kanaatine varılmıştır.  Toltek uygarlığında bu ırka “Techichi” adı verilmiştir. Daha sonra Azteklerin Toltekleri fethetmesinden sonra bu ırk yüzyıllar boyunca gelişmeye devam etmiştir. Ayrıca antik mezarlarda bu köpeklerin izine rastlamakta mümkündür. Daha sonra 1520 de Hernando Cortes’ in Meksika yı ele geçirmesiyle Chihuahua ırkı nerdeyse kaybolma noktasına gelmiştir ve bu durum birkaç yüzyıl boyunca sürmüştür.

1800 lü yıllardan sonra bu Chihuahua ırkı yeniden keşfedildi ve şimdiki isme ile anılmaya başlandı. Daha sonra Chihuahualar ile ilgili birçok eski eser bulunsa da ismi değiştirilmeyip aynı kalmıştır.

Görünüş Ve Boyutlar

Chihuahua en küçük köpekler arasında yer almaktadır. Bu ırk yuvarlak elma şeklindeki baş yapısı ve sivri kulakları ile bilinir. Chihuahua kısa düz ya da uzun yumuşak tüylere sahiptir. Hemen hemen her renkte olması mümkündür. Siyah ve ten rengi varyasyonunun yanı sıra siyah ve beyaz renklere sahip olanlarda oldukça popülerdir.

Chihuahua’ nın omuzlarının yerden yüksekliği 15-22 cm arasında iken ağırlığı 1-2,5 kg arasındadır.

Kişilik

Chihuahua aktif bir köpektir. Diğer köpeklerle arkadaşlık kurmaktan çekinse de bu mümkündür. Chihuahua size eşlik etmekten oldukça hoşlanır. Hatta başka kişilerle fazla ilgilenirseniz sizi kıskanabilir. Aynı zamanda bazen büyük köpekleri de kıskanabilir bu durum sıkıntı çıkarabilir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Küçük bir yapıya sahip olmasından dolayı Chihuahua iyi bir ev köpeğidir. Onlar çocuklarla oyun oynamayı sevmez çünkü sert hareketler canını çok yakabilir.
Chihuahua sevgi dolu, fedakâr ve sadık bir evcil hayvan olarak bilinir. Küçük olmasına rağmen eve giren davetsiz misafirlere karşı sizi uyarır.

Şivava Eğitim

Chihuahua ırkında saldırganlık davranışını önlemek için erken dönemlerde sosyalleştirmek gerekir. Kısa sürede tuvalet eğitimi verilmesi gerekir çünkü tuvalet için büyük köpeklerde olduğu gibi dışarıya çıkarılmaz.

Özel İlgi Ve Bakım

Uzun ve yumuşak tüylere sahip Chihuahualarda tüyler günlük olarak taranmalıdır. Değişik bir baş yapısına sahip bu köpeklerde başın merkezinde bulunan zayıf bir alan vardır. Elle de hissedilebilen bu yumuşak alan dış etkilerden korunmalıdır.

Veteriner hekimlerin uyarılarından biri ise Chihuahua soğuk havalardan korunmalıdır aksi takdirde büyük sağlık problemlerine yol açabilir.