Bullmastiff

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Bullmastiff büyük, sevecen bir iş köpeğidir. İngiliz Bulldog ve Eski İngiliz Mastiff inin kombinasyonundan oluşmuştur. Bu ırk diğerlerine nispeten daha yeni sayılabilecek bir tarihe sahiptir İngiltere de siteleri korumak için yetiştirilmişlerdir. Bullmastiffler bugünlerde popüler ırk olmaktan çıkmışlardır ancak sahipleri onları çok sadık olarak nitelendiriyor ve tavsiye ediyorlar.

Bullmastiff  Tarihi Ve Kökeni

Bullmastiff’ in tarihi 1860 civarında İngiltere’de başlamıştır. Büyük malikâneleri korumak için bekçi köpeği gerekli olmuştur. En iyi kombinasyonun cesaret için Eski İngiliz Mastiff ve güç için İngiliz Bulldog olduğuna karar verildi. Birkaç nesil sonra %60 Mastiff %40 Bulldog genlerine sahip saldırgan fakat avını hırpalamayan bir köpek ortaya çıktı.

Yakın zamana kadar, Bullmastiff öncelikle bir ev bekçisi ve av alanı bekçisiydi bundan dolayı yaygın olarak “Av Alanı Gece Bekçi Köpeği” denirdi. 1924 yılında English Kennel Club a 1933 de American Kennel Club a kayıt olmuştur.  Bu ırk ordu ve polisler için popüler bir köpek olmuştur fakat şuan kişisel yakın koruma olarak görev yapmaktadır.

Boyut Ve Görünüş

Bullmastiff’ in büyük, geniş ve buruşuk bir yüzü vardır. Büyük cüsseli ve etkileyici bir gücü sahiptir. Bu güçlü köpeğin asil ve zeki bir bakışı vardır. Tüyleri kısa ve sıkıdır.

Bullmastiff ırkı genellikle 45- 60kg arasında bir ağırlığa sahipken omuzların yerden yüksekliği genellikle 63-68 cm arasındadır.

Kişilik

Güçlü, kuvvetli bir köpek olmasına karşın, Bullmastiffler ailesine içgüdüsel olarak sadık, oldukça uysal ve nazik oluyorlar. Bu ırk; akıllı, itaatkâr, cesur ve sevecen olarak nitelendirilir.

Aile Ve Ev İlişkileri

Bullmastiff ailede fedakâr ve sadık koruma köpeği olma görevini üstlenir ayrıca çocuklarla iyi anlaşır. Apartmanda kolaylıkla yaşayabilirler fakat sahibinin günlük olarak spora çıkartması gerekiyor. Bullmastiff dışarıda yaşayabilir hatta soğuktan fazla etkilenmez diyebiliriz.

Bullmastiff Eğitim

Bullmastiffler doğal bekçi köpekleri olduklarından dolayı itaat eğitimini kolay bir şekilde tamamlarlar. Onlar zeki ve öğrenmeye istekli köpeklerdir.

Özel İlgi Ve Bakım

Veteriner hekimler uyarıyor Bullmastiff güç ve boyutlarından dolayı herkes için uygun değildir bazen güçlerinin farkında olamayabiliyorlar bundan dolayı profesyonel bir eğitim almaları gerekiyor.