Bull Terrier

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Bull Terrier ırkının renk olarak beyaz ve birleşik renkli olmak üzere iki varyasyonu vardır. Bulldog ırkının Terrier ırkı köpekler ile çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiştir köpek dövüşlerinde oldukça üstün bir köpektir. Neyse ki artık veteriner hekimler sayesinde köpek dövüşleri yasaklandı ve çok ağır cezalara sahip. Bull Terrierler artık sevimli ve koruyucu bir aile üyesi oldu.

Bull Terrier Tarihi Ve Kökeni

1835 yılında Büyük Britanya da köpek yetiştiricileri nihai dövüşçü köpeği geliştirmek istedi. Bunu başarmak için İngiliz Bulldoglar ırkı ile günümüzde soyu tükenmiş olan İngiliz Terrierlerini çiftleştirdiler. Bunun sonucunda Bull Terrier olarak anılan küçük sağlam yaklaşık 13 kg olan bu savaşçı köpekler elde edildi. Daha sonradan boyutlar arttırılmak istendiği için İspanyol Pointer eklenmiştir.

Başlangıçta renkleri genellikle çizgiliydi. 1860 da köpek yetiştiricileri beyaz Bull Terrierin daha güzel olacağını düşündü ve çalışmalara başlandı. Gerçekten beyaz renk ile bu ırkın popülerliği birden artmaya başladı. Beyaz tüyleri ve cesur kişiliğinden dolayı “Beyaz Şövalye” ismiyle de anılmaya başlandı. Ancak beyaz Bull Terrierler de doğuştan sağırlık riski vardır.

1936 yılında ABD de renkli ve beyaz Bull Terrierler vardı ve köpek yetiştiricileri bunları iki varyasyon olarak kabul etti. Beyaz olanlar tamamen saf beyaz olmalıydı renkliler ise herhangi bir renk olabilir fakat beyaz baskın olmamalı. Daha sonradan AKC de Bull Terrierleri bu şekilde tanımıştır.

Görünüş Ve Boyutlar

Bull Terrier etkileyici bir yapıya sahiptir. Çok kaslı bir vücuda sahiptir ve özellikle baş yapısı dikkati çeker. Gözler küçük ve siyah olmakla birlikte kulaklar gözlere çok yakın başlar. Kuyrukları kısa ve genellikle yere paralel durur. Tüyler kısa olmakla birlikte genellikle beyaz renklidir fakat farklı renklere sahip varyasyonlara da sahiptir.

Bull Terrierlerin boy ve kilosunda standart bir aralık yoktur fakat genellikle omuzun yerden yüksekliği 53-55cm olurken ağırlıkları ise 22-31 kg arasındadır.

Kişilik

Bull Terrier benzersiz bir kişiliğe sahiptir. Harika bir mizah duygusu ile sevimli ve keyifli köpeklerdir. Sempatik bir ırktır fakat bazıları ağır başlı olabilir. Bu güçlü köpekler bazen özgür olmak isterler bundan dolayı ilk defa köpek alacaklara tavsiye edilmez.

Ev Ve Aile İlişkileri

Bull Terrierler çok cesurdur. Her çevre şartına uyum sağlayabilen sevecen bir yoldaştır. Bull Terrierler yabancı ve diğer köpeklere karşı güven duymaları çok zordur. Bu yüzden yeni bir kişi ile tanıştırırken sahipler dikkatli olmalıdır. Büyük çocukları sever fakat bazen küçük çocuklara karşı tehlikeli olabilir.

Bull Terrier Eğitim

Bull Terrierlerin eğitimi bilgi sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır çünkü zor bir kafa yapısına sahiptirler. İtaat bu ırk için zor bir alışkanlıktır. Erken yaşta sosyalleşme bu sorunları çözebilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Bull Terrier için özel bir iklim koşuluna gerek yoktur fakat çok soğuk ve nemli yerleri pek sevmez. Beyaz varyasyonları için güneşin zarar verici etkisi olabilir. Tüyleri kısa olduğundan özel olarak bakıma pek ihtiyaçları yoktur.