Border Collie

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20172 yorum yapıldı.

Border Collie, yüksek zekâsı ve azmiyle tanınır, dünyada köpekler arasında yapılan yarışmalarda adından oldukça söz ettirir. Özellikle itaat yarışmalarında çok iyi derecelere sahiptirler. Kökeni İngiltere ve İskoçya ya dayanır eskiden bu iki ülkede uzun zamanlar çoban köpeği olarak görev yapmıştır daha sonradan Avusturalya’da oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Border Collie Tarihi Ve Kökeni

İngiltere de daha sanayi devrimi gerçekleşmeden önce Britanya Adalarının ekonomisinde koyun yünü oldukça önemli bir yer tutuyordu. Özellikle de İskoçya için çok önemliydi.Bu ülkelerde sürü gütme işini Border Collie ırkı görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir.

Border Collie ırkı İngiltere de 1570 yılında yazılan bir kitapta yer almıştır. O zamandan beri birçok sürü gütme köpeği ırkı geliştirilmiştir fakat hiçbiri Border Collie ırkı kadar iyi olamamıştır.

1900’lü yıllarda Avusturalya’nın sürü gütme köpeği ihtiyacını karşılamak için götürülmüştür ve buradan da Yeni Zelanda yayılmıştır.

1995 yılında AKC bu ırkı sürü gütme köpeği olarak sınıflandırmıştır.

Görünüş Ve Boyutlar

Border Collie orta büyüklükte bir ırktır. Güzel bir baş yapısına sahip olmakla birlikte kulakları sürekli dik değildir. Tüyleri iki katmanlıdır bu sayede kötü koşullara iyi dayanır. Uzun tüylüler ve kısa tüylüler olmak üzere olarak iki varyasyonu vardır. Boyunlarında yele görünümü tüylerin diğer taraflara göre daha uzun olmasından dolayı oluşur. Farklı renk kombinasyonları vardır ancak tamamen beyaz olanlara rastlamak mümkün değildir.

Border Collie ırkının yerden omuz yüksekliği 48-53cm arasındayken ağırlığı yaklaşık 18 kg dır.

Kişilik

İnekleri gütmeyi sever fakat koyun gütmek onun için bir aşktır diyebiliriz. Özellikle koyunları gütmede çok iyidir hiçbirinin sınırdan çıkmasına izin vermez. Border Collie ırkı çevik ve hızlıdır fakat onları ön plana çıkaran özelliği bu değildir asıl nedeni Border Collie’ nin en zeki ırk olmasıdır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Sadık ve vefalı olan Border Collie’nin tek bir kişiye yönelmesi kötü bir durum olarak görünür. Veteriner hekimler uyarıyor herkesi sever fakat bir kişiyi diğerlerinden ayrı bir yerde tutar bundan dolayı bazı aileler için kötü bir seçim olabilir. Aile bireyleri ve yabancılar ile iyi anlaşır fakat yabancılara karşı sürekli tetiktedir.

Border Collie Eğitim

Border Collie öğrenmeyi ve oyun oynamayı çok sever. Birçoğu el veya ıslık gibi komutlar ile eğitilir. Sürü gütmeyi kendiliğinden içgüdüsel olarak öğrenir ve bu işi inanılmaz derecede iyi bir şekilde yapar.

Özel İlgi Ve Bakım

Border Collie için sadece tüy bakımı yeterli olacaktır diğer köpekler gibi ilgi eksikliğinden dolayı içine kapanmaz.


  1. fatma dedi ki:

    merhaba, Border Collie için özellikle sindirimleri için sıkıtı yaratmayacak ve ileri eklem sorunlarına yatkın olması nedeni ile bu türe uygun mama öneriniz nedir?

    • admin dedi ki:

      Border Collie ırkı için ırka özel bir mama yok ancak kaliteli mama firmalarının small, medium ve large olarak ırkları sınıflandırdıkları mamalar mevcut bizim önerimiz ilk 12 ayda yavru maması ileri ki dönemlerde de yetişkin mamalarının ırk boyutuna göre özel olarak seçilmiş olanını kullanmanız. Özellikle sindirimde problem varsa veteriner hekim gözetiminde gastrointestinal mama kullanabilirsiniz.