Beagle

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Beagle ırkı küçük sağlam tavşan avcısıdır ve tazı sınıfının en küçük üyesidir, avını bulmak için koku duyusunu kullanır. Beagle ırkının kökeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bu ırk yüzyıllardır tavşan avı için insanların favori köpeği olmuştur. Beagle 1950 den beri ABD de en sevilen 10 köpek arasında yerini almıştır.

AKC tarafından tanınan Beagle ırkının soy ağacını sürekli kayıt altına almak için AKC tarafından bir merkez kurulmuştur.

Beagle Tarihi Ve Kökeni

Yoğun araştırmalar sonucu Beagleların 14.yüzyıldan itibaren tavşan avı için kullanılan bir ırk olduğunu göstermiştir fakat bu ırkın kökeni sadece 19.yüzyıla kadar izlenebilmektedir. “Beagle” ismi de tarihi gibi belirsizdir fakat Eski İngilizcede ve KeltçedeKüçük” anlamına gelir. Sınırlı olarak kayıt altına alınmış geçmişine rağmen Beagle en eski tazı ırklarından biridir ve orijinal tazı görünümüne en yakın ırk olarak kabul görür.

Beagle ırkı İngiltere adlarında geliştirilmiştir. Bir tavşan avcısı olarak tercih edilen bu ırk ayrıca Kraliçe Elizabeth tarafından özel ilgi gösterilen ırklar arasındaydı. Beaglelar tazı grubuna aittir ve bu grubun koku ile avını bulanlar alt sınıfındadır yani avlarını bulmak için koku duyularını kullanırlar.

Beagle 1873 yılında British Kennel Club tarafından tanındı ve ABD ye getirildi. Uluslararası Beagle kulübü 1888 yılında kuruldu

Ne yazık ki, eski dönemlerde, küçük boyutu ve sakin mizacından dolayı, Beagle tıbbi araştırmalarda kullanılan en popüler köpek ırklarından biri olmuştur. Veteriner hekimler bu olaya müdahale ederek bu sorunu çözmüştür.

Beagle Görünüş Ve Boyutları

Beagle kısa tüylere sahip uzun kulaklı bir tazı dır. Tüy rengi ten rengi, siyah ve beyazın birleşiminden oluşur. Bütün tazılarda olduğu gibi bakış yumuşak ve rica edici şekildedir.

Beagle küçük bir köpek ırkıdır. ABD de boyut olarak iki varyasyonu vardır. Bunlar omuzun yerden yüksekliği 33-38 cm olan ve 33 cm aşağı olandır. İngiltere de ise tek varyasyon vardır ve en fazla 40 cm dir. Beagleların ağırlığı 8 ila 13 kg arasında değişir.

Kişilik

Arkadaş canlısı ve sevimli Beaglelar kuyruklarını sürekli sallayarak bunu belirtir. Agresif değildir ancak tehlikeler karşısında aile sakinlerini havlayarak uyarır. Beagle ırkı zeki, iyi huylu ve uysal arkadaşlardır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Beagle çocuklu aileler için en iyi seçimdir. Sevimli, neşeli yapılarıyla bu hayvanlar aile bireyleri ile oyun oynar. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Kolay şekilde sıkılırlar ve yıkıcı davranışlar sergileyebilirler.

Eğitim

Beaglelar temel itaat eğitimini genellikle başarı ile tamamlar fakat bazıları inatçı olmakla birlikte ev dağıtma sorunu da olabilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Beaglelar av yapmayı çok sever. Bahçesi olan evlerde bahçeyi kazması bazen sorun olarak görülebilir. Evde bakım şartları uygun değilse bazıları yüksek seste havlama eğilimindedir.
Beaglelar tazı oldukları için av yapmayı severler ve bazen bu içgüdüleri ortaya çıkar ve evde sahiplerine zor anlar yaşatabilirler. Bazılar gücünü tüketmek için çok fazla spor yaparlar bundan dolayı sahibinin bu tempoya ayak uydurması zor olabilir.

Kısa tüylere sahip olduğundan özel olarak taranmaya ihtiyaçları yoktur.