Av Köpeği Irkları

Köpekler
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Avcılık köpeklerin eski zamanlardan günümüze kadar geliştirilmek için uğraşılmış bir fonksiyonudur. Av köpekleri – AKC sınıflandırmasında genellikle Spor köpekleri (Sporting Dog) sınıfında yer alırlar- karada ya da suda(göl ve bataklık bölgeler) kullanılmak için geliştirilmişlerdir. Spor köpeklerinin en popüler köpekler ve en iyi iş köpekleri arasında bulunması tesadüfü değildir. Onlar zeki ve eğitilebilirdir tipik bir örnek olarak Labrador Retriever verilebilir. Labrador Retriever iyi bir av köpeği olmanın yanı sıra en zorlu eğitimleri bile alabildiği için kolaylıkla bütün işlerde kullanılabilir en zor işlerden biri olan kılavuz köpekliği yapabilir.

Setter Av Köpeği Irkları

Setter ırkı köpekler (Gordon Setter, İrlanda Setter ve İngiliz Setter), yaylada kuşların kokusunu almak ve daha sonrasında yanına hissettirmeden sokulmak için geliştirilmiştir. Bu üç köpek ırkının -ilk bakışta birbirine çok benzer- vücut tipleri ve kişilikleri kullanıldıkları arazi tipine göre özelleşmiştir.

Spaniel Av Köpeği Irkları

Sekiz tane olan Spaniel ırkı köpek olup bunlar Amerikan Su Spaniel, Clumber Spaniel, Cocker Spaniel, İngiliz Cocker Spaniel, İngiliz Springer Spaniel, Field Spaniel, Susex Spaniel ve Welsh Springer Spaniel dir. Bu köpekler çift amaçlı olarak eğitilmelerine rağmen kara ve suda kullanılanlar olarak ikiye ayrılmıştır. Spaniel ırkı köpekler saklanan hayvanları yerlerinden çıkararak av aktivitesine yardımcı olur. Nerdeyse bütün Spaniel ırklarında kötü hava koşullarına ve suya dayanıklı bir tüy yapısı vardır bununla birlikte vücut ve baş konformasyonuda bu koşullara uyum sağlamıştır.  Bazı Spaniel ırkı köpekler özellikle yavaş hareket etmek için geliştirilmiştir avına yaklaşır ve birden hızlıca atağa geçerek yerinden çıkararak ava yardımcı olur.

Retriever Av Köpeği Irkları

Retriever ırkı köpekler Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Flat Coated Retriever, Labrador Retriever, Golden Retriever ve İrlanda Su Spaniel dır. Setter, Spaniel ve Pointer ırkı köpeklerden farkı avı yakalamaya yönelik değil vurulan avı getirmek için geliştirilmiştir. 1830 yıllarda av tüfeğinin uzun mesafelerdeki avı vuracak biçimde geliştirilmesiyle görev yükü artmıştır fakat Retriever ırkı köpekler bu duruma hemen uyum sağlamıştır.

Pointer Av Köpeği Irkları

Pointer köpek ırkları; Britanya Kısa Tüylü Pointer, Alman Kısa Tüylü Pointer, Alman Tel Tüylü Pointeri Vizsla, Weimeraner ve Tel Tüylü Pointing Griffon dır. Pointer köpek ırkının birçok özelliği vardır fakat diğerlerinden farklı olarak en öne çıkan özelliği avının kokusunu aldıktan sonra ferma duruşu yaparak avcıya avın yerini göstermesidir.

Yukarıda anlattığımız köpek ırkları kendi alanlarına göre özelleştirilip eğitilmiştir fakat bu zeki köpekler uygun eğitimler verilerek başka görevlerde de kullanılabilir.