Amerikan Tilki Tazısı

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Amerikan Tilki Tazısı, İngiliz Tilki Tazısının küçük kuzeni gibidir fakat daha uzun ve biraz daha hızlıdır. İyi bir buruna sahip olan Amerikan Tilki Tazısı tilkileri takip eder ve saatlerce bu işi sürdürebilir.

Tarihi Ve Kökeni

Amerikan Tilki Tazısı 1600 lü yıllarda tilki takibi yapmak için 1600 lü yıllarda geliştirilen İngiliz Tilki Tazısının bir sonraki kuşağıdır. Bu ırk başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia, Maryland ve Kentucky eyaletlerinde geliştirilmiştir. Fransız ve İrlanda tazıları birlikte kullanılarak modern Amerikan Tilki Tazısı elde edilmiştir.

Amerikan Tilki Tazıları geliştirirken birçok alt türü ortaya çıkmış ve yetirilmiştir bunlardan en yaygını Walker alt türüdür diğerleri ise July, Trigg, Calhoun, Hudspeth ve Goodman alt türüdür.

Tarihsel olarak Amerikan Tilki Tazısı yabani hayvanların avında kullanılmıştır ve başlangıçta Kızılderilileri izlemek için kullanılmış olabilir.

1886 yılında  Amerikan Tilki Tazısı Amerikan Kennel Club tarafından kayıt altına alınarak tazılar grubunda yerini almıştır.

Görünüş Ve Boyutları

Amerikan Tilki Tazısı orta boyutlara sahip uzun burunlu, geniş omuzlu ve uzun düz bacaklı bir köpek ırkıdır. Ayakları bir kedi kadar küçüktür ve kulakları uzun olup yana düşük şekilde sarkar. İngiliz Tilki Tazısının küçük bir versiyonu olmasına rağmen daha geniş yapılı ve daha uzundur. Kuyruğu hafifçe yukarıya doğru dik durur ve kıvrımlıdır.

Amerikan Tilki Tazısının tüyleri kısa ve parlaktır; birçok renge sahip olabilir.

Yetişkin Amerika Tilki Tazıları 55-60 cm arasında olup 30-32 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Kişilik

Amerikan Tilki Tazısı hoş bir kişiliğe sahip olmanın yanında zeki ve cesur bir köpektir. Bu ırk kendisini ava adayıp bu iş için saatlerce çaba harcayabilir. Amerikan Tilki Tazısı ve İngiliz Tilki Tazısını karşılaştıracak olursak bu ırk daha az yağ yapısına sahip olduğundan biraz daha hızlıdır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Amerikan Tilki Tazısı oldukça aktif bir köpek ırkı olmakla birlikte diğer köpekler ile zaman geçirmeyi sever. Bu ırkı sahiplenmek isteyen aileler av ile ilgilenmiyorsa av köpekleri grubuna mensup bu ırkı tercih etmek yerine diğer ırklara yönelmelidir

Amerikan Tilki Tazısının fazlaca egzersize yapmaya ihtiyacı vardır, itaatkâr ve sadık bir yapıya sahiptir. İnsanlarla ve çocuklarla arkadaşlık yapmayı sever fakat diğer köpekler onun öncelikli tercihidir.

İngiliz Tilki Tazısı gibi olmayıp Amerikan Tilki Tazısı apartman hayatına adapte olamaz. Fazlaca egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Bu köpekler şehir yaşamında günlük olarak egzersize ihtiyaç duyar ve yapılan gezintilerde tasması kesinlikle boş bırakılmamalıdır kokular ilgisini oldukça çeker ve peşinden gitmeye çalışabilirler. Diğer tazı türlerinde olduğu gibi Amerikan Tilki Tazısı da ulumayı sever sahipleri bu sesi melodik olarak bulsalar da komşular buna pek katılmıyor.

Eğitim

Amerikan Tilki Tazısı doğuştan bir av köpeği olmakla birlikte ilgi ve zaman ayrıldığı takdirde bir bekçi köpeği olarak ta yetiştirilebilir. Bu ırk evde oldukça zorluk çeker.

Özel İlgi Ve Bakım

Amerikan Tilki Tazısı uzun süre yalnız kalmayı ve bir yerlerde uzun süre kapalı kalmaktan hiç hoşlanmaz. Bu akıllı köpekler kapalı kaldıklarında enerjilerini atamazlar ve bunalıma girip yıkıcı davranışlarda bulunmaya başlarlar bundan dolayı egzersizleri aksatılmamalı ve ava götürülmelidir.