Amerikan Eskimo

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Amerikan Eskimo ırkı soyu İskandinavya ya dayanan küçük bir köpektir. Aile üyelerini sever ve iyi bir yoldaş olur. Amerikan Eskimo kısa ismiyle “Eskie” güzel bir köpektir ve ayrıca düşünülenin aksine bir kızak köpeği değildir.

Amerikan Eskimo Tarihi Ve Kökeni

Amerikan Eskimo köpeklerinin gerçek tarihileri bilinmemektedir. 19. Yüzyılda Almanya dan Amerika ya sirk gösterileri için gelen bir grup küçük Spitz tipi köpek getirdiler. Bu köpek Spitz ailesinin bir köpek olarak kabul edildi ve yapılan araştırmalara göre Avrupa Spitz, Beyaz Pomeranian, İtalyan Spitz ve Beyaz Keeshond ile kan bağı olduğu görüldü. İkinci Dünya Savaşının etkisi ile Eskie ırkının geliştirilmesinde yer alan köpekler listesine Japon Spitz de eklendi. Sanılanın aksine bu ırk bir kızak köpeği ırkı değildir.

Amerikan Eskimo isminin nerden geldiği hakkında kimse tam olarak bir bilgi yoktur fakat daha önce Amerikan Yerlilerinin, bu ırka benzer bir Spitz tipi köpek yetiştirmiş olduğundan dolayı bu ismin bu ırka kaldığı tahmin ediliyor.

1933 yılında Amerikan Kennel Club Amerikan Eskimo ırkının tanıdı ve kayıt altına aldı.

Görünüş Ve Boyutları

Amerikan Eskimo köpeği Nordic-tip yüze sahiptir ve sık sık hata yapılarak küçük Samoyed olarak adlandırılır. Bu ırk dik ve üçgen yapıda kulaklara sahiptir ayrıca gözlerinin en önemli özelliği birbirinden oldukça uzakta olmasıdır. Göz rengi kapalıdan orta kahverengine kadar olan aralıkta bir renktedir ve kirpikleri beyazdır. Amerikan Eskimo köpek ırkında belirgin bir özellik olarak dudak, göz ve burun çevresi siyahtır. Beyaz veya beyaz krema renginde çift katlı tüy yapısına sahiptir. Alt tüyler astar olup iç tüylerin arasından bitiş olarak büyürler. Dış tüyler dalgalanma ya da kıvırcıklaşma olmadan düz bir şekilde uzarlar. Tüyler boyun kısmında yoğunlaşarak tıpkı bir aslanın yelesi gibi yele oluştururlar. Tüylü kuyruk geride hafif sarkık bir şekilde durur.

Amerikan Eskimo üç ayrı boyuta sahiptir. Süs köpeği boyutundaki 23-30 cm arasında, minyatür boyut 33-38 cm arasında, standart boyut ise 41-48 cm arasında omuz yüksekliğine sahiptir. Ayrıca ağırlıkları 11-13 kg arasındadır.

Amerikan Eskimo Kişilik

Amerikan Eskimo ırkı güçlü, çevik ve insanlarla arkadaşlık yapmayı seven bir köpek ırkıdır. Bu ırk kolaylıkla yeni numaralar öğrenebilir ve sahibini memnun etmek için elinden geleni yapar.

Ev Ve Aile İlişkileri

Amerikan Eskimo mükemmel bir bekçi köpeğidir yabancılar yaklaştığı zaman ailesini korumak için yüksek sesle havlayarak haber verir. Eğer küçük yaşta sosyalleştirilmezse utangaç ya da agresif olma potansiyeli mevcuttur.

Amerikan Eskimo Eğitim

Amerikan Eskimo zeki ve uyanık bir köpektir. Bu sayede temel itaat eğitimini kolay bir şekilde alır. Eskie çok beceriklidir sürü gütme köpeği ve işitme köpeği olarak kullanılmak istendiğinde bu işlerin püf noktalarını çok kolay bir şekilde kavrayabilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Amerikan Eskimo haftada üç ya da dört kere taranmalıdır. Bu sayede tüylerde keçeleşme ve karışma olmayacaktır. Banyodan önce tüylerin birbirine dolaşmaması için fırçalanmalıdır.

Amerikan Eskimo sıcak ve nemli hava olan bir yerde bakılıyorsa kalın tüy yapısından dolayı dikkat edilmelidir. Bazı Amerikan Eskimo lar sahiplerine çok bağlı olabilirler eğer küçük yaşta sosyalleştirilmezse davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.