Amerikan Bulldog

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Atletik ve korkutucu kelimeleri Amerikan Bulldog un görünümünü tam olarak özetler. Mutlu, koruyucu ve enerji kelimeleri ise bu korku salan köpeğin kişiliğini ortaya koyar. American Bulldog daha AKC tarafından sınıflandırmaya dahil edilmese de çok popüler bir iş köpeğidir.

Amerikan Bulldog Tarihi ve Kökeni

Amerikan Bulldog ırkı 17. Ve 18. yüzyıllar arasında spor olarak görülen boğa-köpek güreşlerinde kullanılmaya başlandı ve bu sayede İngiltere den ABD ye getirildi. 1835 yılında İngiltere bu sporu yasa dışı sporların içine aldı ve yasak getirildi. İngiltere de kalan Bulldog lar tam bir evcil hayvan statüsüne girerken ABD de sporun yasaklanmaması üzerine güçlü Amerikan Bulldog lar ortaya çıktı.

İkinci Dünya Savaşında popülerliği azalan bu köpeklerin soyu tükenme noktasına geldi fakat iki tane köpek meraklısı John Johnson ve Alan Scott bu ırk üzerine çalışmalara yaparak ortaya iki ayrı varyasyon çıkarmayı başardılar. Bunlardan biri evcil aile köpeği varyasyonu diğeri ise atletik sporcu varyasyonudur.

Görünüş Ve Boyutlar

Amerika Bulldog ırkı bodur ve çok kaslı bir yapıya sahiptir. Yüz ifadesi sevecen, eğlenceli olacağı gibi kızgında olabilir. Tüyleri çok kısadır ve çok sayıda renk varyasyonu vardır. Ağırlıklar 27 ila 56 kg arasında değişirken omuz yükseklikleri 50-71 cm arasında değişmektedir.

İki farklı varyasyonu olduğunu belirtmiştir bunlardan Klasik olanına “Johnson ya da Bully” denir Standart olanlara ise “Scott ya da Performans” denir. Klasik varyasyon standart a göre daha büyük yapıdadır. Bu iki varyasyon arasında melezleme çalışmaları da yapılmıştır.

Kişilik

Bu ırk korumacı içgüdülere sahiptir ve aile bireylerini korumak onun için bir görevdir bu yönde canını ortaya koymaya hazır bir köpektir. Çevrede tehdit yaratan diğer köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Amerikan Bulldog, itaatkâr, enerjik ve mutlu köpeklerdir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Amerikan Bulldog ailesine son derece sadıktır ve özellikle çocukları çok sever. Amerikan Bulldog ırkı küçük çocuklarla tek başına bırakılmamalıdır çünkü çocukları çok sever ve onlarla oyun oynamaya çalışır bazıları kendi gücünün farkında olmadığı için yanlışlıkla zarar verebilirler.

Yakalama ve koruma yönünden ıslah edildiği unutulmamalıdır yabancılara karşı saldırgan olabilirler bu yüzden dikkatli olunmalıdır.
Aile bireyleri ile oyun oynamayı ve zaman geçirmeyi çok sever. Çok fazla enerjiye sahip oldukları için günlük olarak spor yaptırılmalıdır spor yapmayan American Bulldoglar enerjisini atamadığından kişilik problemleri le karşı karşıya gelirler.

Amerikan Bulldog Eğitim

Eğitim ve sosyalleşme bu köpekler için erken yaşlarda başlanmalıdır bu şekilde diğer köpeklerle ve yabancılarla dost olmayı öğrenebilirler. Ayrıca koruma içgüdüsünü de bu sayede kontrol altına alabilirler.

Özel İlgi Ve Bakım

Veteriner hekimler Amerikan Bulldogların tüyleri az olduğundan sık sık banyo yaptırılmasına gerek yoktur sadece fırçalamak bile yeterli olacaktır. Sarkık çene yüzünden salya akıtma sorunu vardır bu konuya dikkat edilmelidir.