American Kennel Club Nedir?

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20171 yorum yapıldı.

Hakkında

Amercan Kennel Club yani kısaltmasıyla AKC 1884 yılında Amerika Bileşik Devletlerinde kurulan bir kulüptür. İlk öncelikli amacı ülkede bulunan safkan köpekleri kayıt altına almak ve bu safkan köpeklerin devamını sağlamaktır. Şimdiye kadar yaklaşık 200 köpek ırkının özelliklerini kayıt altına almış ve bu ırklar üzerine ırk standartları getirerek kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmıştır. Belirlediği ırk standartlarına uygun olarak yönetmelikler yayınlayarak köpek gösterilerini ve yarışmalarını belirli bir düzen içine koymayı hedeflemiştir.

Önemli amaçlarından bir diğeri ise halk eğitim kursları ile vatandaşları bilgilendirerek sorumlu köpek sahipleri yetiştirmek ve safkan köpek ırklarının avantajlarını göstermektir. AKC ayrıca büyük bilimsel araştırmalar ve köpek sağlık programlarını da desteklemektedir.

Aslında AKC kulüplerin kulübü gibi bir yapıya sahiptir. AKC de bireysel üyeler yerine AKC ye bağlı köpek kulüpleri vardır. AKC bünyesinde 600 üzerinde bağımsız üye kulübü vardır ve bu kulüpler düzenlenen toplantılara delege göndererek kulüp politikası ve kurallarını oylama ile düzenlerler. Ayrıca 4500 üzerinde lisanlı ve uygun kulüp AKC ye bağlıdır ve AKC onaylı etkinlikler düzenlerler.

AKC de 13 tane denetim üyesi, bir başkan ve 300 üzerinde personel görev yapmaktadır. Görevli personeller yıl boyunca düzenlenen AKC onaylı etkinliklerde görev alarak denetim yapar ve kulüp yönetimine bildirir.

Görevi

AKC nin görevi dürüstlük çerçevesinde kayıtların tutulması, safkan ırkları spora teşvik etmek, üreme ve ırk ıslahıdır. 1844 yılında kurulan AKC kayıtlı kuruluşları savunmak, tüm köpek sahiplerinin haklarını korumak ve sorumlu köpek sahipliğini teşvik etmek için çalışır.

Yaptıkları

Her yıl bir milyonun üzerinde yavru kayıt ı tutar ve soy ağacına ekler yapılan bu çalışma köpek satışı ile ilgili değildir sadece saf ırkların devamı için yapılan bir uygulamadır.

AKC onayında düzenlenen yarışmalara her yıl 20 bin üzerinde köpek katılmaktadır ve sorunsuz bir şekilde yönetilmektedir.

Ayrıca safkan ırkların spor a teşvikini arttırmak için etkinlikler düzenler.


  1. Serkan dedi ki:

    AKC ülkemizde pek etkinlik yapmıyor fakat önemli bir kuruluş