Alman Çoban Köpeği

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Alman Çoban Köpeği ırkı 1920 li yıllarda filmlerde oynamaya başladığından beri artan bir popülariteye sahip olmuştur. Alman Çoban Köpeği aileler için favori bir ırk olmuştur.Ayrıca Alsas(Alsas Çoban Köpeği) olarak ta bilinir. Sürü gütme köpeği sınıfında yer alır ayrıca en iyi 10 refakatçi köpek arasındadır. Dış görünüşü kurt a benzese de Alman Çoban Köpeği sadık, vefalı ve fedakâr bir arkadaştır. Uygun eğitim verildiği sürece nerdeyse bütün görevleri yapabilir.

Alman Çoban Köpeği Tarihi Ve Kökeni

1800 lü yılların başlarında koyun gütme köpekleri rastgele seçilip yavrular elde edilmiştir. 20. yüzyıl yaklaşırken Almanya da rastgele seçilen bu köpekler çok yönlü ve sıkı bir seleksiyon uygulanarak Alman Çoban Köpeği elde edilmiştir. Bu ırk 1900 lü yıllara kadar gelişti ve popülerlik kazandı. 1. Dünya Savaşında ABD nin Almanya ya tutumu karşısında bu köpeklerde etkilendi isimleri yasaklandı, ders müfredatlarından kaldırıldı. Bu zamanda Alman Çoban Köpeğinin akıbeti pekiyi değildi bundan dolayı 1912 yılında AKC ismini değiştirdi ve bu şekilde ırkın devamı sağlandı. Ayrıca İngiltere de Alsas olarak değiştirilen ırk ismi 1979 yılında geri iade edilerek Alman Çoban Köpeği Olmuştur.

1950 – 1960 lı yıllarda bu köpeklerle yeniden ilgilenilmeye başlanmış ve çok sayıda ithal edilmiştir. Bir televizyon şovu olan Rin Tin Tin de Alman Çoban Köpeği rol almıştır ve 1920 li yıllardan sonra popülerliği yeniden artmaya başlamıştır.

Yıllar sonra Alman Çoban Köpeği körler, sağırlar ve diğer engelli kişiler için refakatçi köpek olarak eğitilmiş ve yararlı hale gelmiştir çünkü çok yönlü mizacı, zekâsı, eğitile bilirliği ve diğer insanlarla iyi geçinme özellikleri ön plandadır. Çok iyi koku almasından dolayı narkotik köpeği, bomba arama köpeği ve deprem veya diğer afetlerde enkaz arama köpeği olarak kullanılmıştır.

Görünüş Ve Boyut

Alman Çoban Köpeği orta boyutlarda olup sivri dik kulaklara, uzun bir gövdeye ve kötü hava koşullarına dayanıklı bir tüy yapısına sahiptir. Dışta kalın ve sert içte ise yumuşak ve ince tüyleri ile çok kötü hava koşullarında bile yaşayabilecek bir yapıya sahiptir.  Birçok renge sahip olsa da en popüleri siyah ve kahverenginin karışımı olan ve sırtında eyere benzeye siyah bir leke olanıdır. Beyaz Alman Çoban Köpekleri de vardır yarışmalarda kabul görmez fakat aileler için popüler bir renk olmuştur.

Alman Çoban Köpeği tipik olarak 55-65 cm arasında omuz yüksekliğine sahipken yetişkinleri 34-40 kg arasındadır.

Alman Çoban Köpeği Kişilik

Alman Çoban Köpeği çok zeki, kolay eğitilebilir, güçlü ve şık köpeklerdir. Aşırı sevgisi olmasa da sadık ve vefalı bir köpektir. Daha çok polis köpeği olarak tanınır ve arama kurtarma görevlerinde yer alır. Alman Çoban Köpeği ayrıca popüler bir aile köpeğidir bekçi köpeği ve refakat köpeği olarak kullanılır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Hoşgörüsü nedeniyle Alman Çoban Köpekleri çocuklar ile çok iyi anlaşır ve onları korurlar. Uygun eğitim ile bu köpekler çok iyi birer koruma köpeği olurlar.

Alman Çoban Köpeği Eğitim

Alman Çoban Köpeğinin eğitimine erken yaşta başlanılmalıdır. Eğitilmemiş Alman Çoban Köpeklerinde kontrolden çıkma eğilimi vardır. Bu köpekler akıllı ve eğitime istekli olduğundan birçok alanda eğitilmiştir. Bekçilik, polis görevleri, iz sürme, itaat, arama – kurtarma ve refakat köpeği olarak görev yapabilir. İlk zamanlar çoban köpeği olarak eğitilse de artık birçok görevi vardır ama bazı yerlerde hala bu görevi sürdürmektedir.

Özel İlgi Ve Bakım

Alman Çoban Köpeği hiçbir özel ilgi ve bakıma ihtiyaç duymaz sadece günlük olarak tarayarak tüylerinin daha iyi görünmesini sağlayabilirisiniz.